Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEvropa: Energetska kriza...

Evropa: Energetska kriza primorala Enel i E.On da podignu 10 milijardi USD

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Komunalne kompanije žure na na tržišta obveznica kako troškovi energije rastu

Industrija čini trećinu evropske emisije IG

Pritisnute rastućim prinosima i potencijalnim državnim ograničenjima cena, evropske komunalne kompanije jurišaju na tržište obveznica.

Italijanski Enel SpA i nemački E.On SE prikupili su 9,1 milijardu evra (10,3 milijarde dolara) u januaru, što je najveći zbir prema podacima od 2014. godine. Komunalne kompanije čine trećinu ukupne ponude korporativnih obveznica investicionog ranga u Evropi u dosadašnjem toku ove godine. Izdavanje je poraslo za 53% u poređenju sa januarom 2021.

Kompanije u industriji koriste tržišta obveznica pre nego što troškovi pozajmljivanja još više porastu i u slučaju kada su finansije pogođene državnim ograničenjima cena, kažu bankari. One su imale tendenciju da izdaju dugove sa kraćim rokom, a investitori su sve oprezniji u pogledu dužih rokova dospeća s obzirom na nedavnu volatilnost tržišnih stopa.

„Kompanije agresivno predfinansiraju pre nego što stope porastu“, rekao je Danijel Šejn, šef sindikata za tržišta kapitala sa fiksnim prihodom za Morgan Stanley u Evropi, Bliskom istoku i Africi.

U međuvremenu, cene energenata rastu. Sirova nafta je blizu sedmogodišnjeg maksimuma, a potražnja nastavlja da se oporavlja nakon pandemije kako se povećava mobilnost. Brojne banke, uključujući Goldman Sachs Group Inc., predviđaju da će nafta ove godine dostići 100 dolara po barelu kako se globalno tržište zateže.

Prvi mesec u godini je najprometniji od 2014.

Međutim, prenošenje većih troškova za energiju je izazov za komunalne kompanije. Francuska vlada je ovog meseca naredila kompaniji Electricite de France SA da prodaje veće količine električne energije uz veliki popust, što je stvorilo jaz od oko 8 milijardi evra u njenim finansijama i izazvalo smanjenje rejtinga. Norveška kompanija Fredrikstad Energi AS upozorila je na rizik od kršenja ugovora za svoje tri obveznice.

Rizik usled veće intervencije vlade jeste povećanje troškova zaduživanja za evropske komunalne kompanije, koji su već na svom najvišem nivou u poslednjih 18 meseci. Prosečni prinosi za indeks koji uključuje snabdevače električnom energijom, gasom i vodom porasli su na 1,177% prošle sedmice, iako su od tada neznatno pali. I dok su prinosi generalno rasli, razlika između obveznica komunalnih kompanija i šireg indeksa evro obveznica prošle nedelje je dostigla najveću vrednost od novembra.

Pojedine kompanije su bile prinuđene da produže svoje kreditne linije kako bi platile pozive na maržu – kolateral koji je berzi potreban kao garancija za trgovinu – a oni su se povećali kako je volatilnost cena rasla.

„Prihodi rastu za komunalne kompanije, ali mogućnost vladinih akcija i subvencija je svakako ono oko čega moramo biti zabrinuti“, rekao je Džastin Džuel, portfolio menadžer u BlueBay Asset Management sa sedištem u Londonu, dodajući da izbegava obveznice kompanija koje ne mogu preneti svoje povećane troškove energije. „Ova godina će proći u izbegavanju onih koji će imati problem.“

Izvor: bloomberg.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Kako će poskupljenje gasa uticati na potrošnju struje

Rast evropskih veleprodajnih cena prirodnog gasa tokom proteklih nekoliko meseci mogao bi podstaknuti više komunalnih preduzeća da se prebace na ugalj za proizvodnju električne energije naredne zime, prenosi Rojters prognoze eksperata iz rukovodstva londonske robne berze (LSEG). Cene gasa porasle...

Evropa: Prosečne nedeljne cene struje kretale su se od 28 do 113 evra/MWh

U drugoj nedelji jula cene na glavnim evropskim tržištima električne energije porasle su u odnosu na prethodnu nedelju. Najmanji rast zabeležilo je IPEX tržište Italije, 7,0%. Nasuprot tome, tržište EPEXSPOT u Francuskoj zabeležilo je najveći procentualni rast cena od...

Evropa: Prosečne cene struje kretale se se od 27 do 133 evra/MWh u 25. nedelji

U četvrtoj sedmici juna cene na većini evropskih tržišta električne energije pale su u odnosu na prethodnu sedmicu. Izuzetak su bili MIBEL tržište Španije i Portugala i EPEX SPOT tržište Nemačke, sa porastom od 19%, 22%, odnosno 64%. Najveći pad zabeležilo...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!