Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EU: Kako će odsecanje Rusije od Swift sistema uticati na evropsku energetiku?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Procenjuje se da će ova zabrana potkopati kapacitet EU da plati ruski gas i naftu što bi takođe moglo podići cene energije u tom procesu

Zapadni saveznici – SAD, Kanada, EU i Velika Britanija – složili su se da „odabrane ruske banke“ više neće imati pristup međunarodnom platnom sistemu. 

Ruska invazija na Ukrajinu pojačala je pritisak za pooštravanje ekonomskih sankcija Moskvi. U subotu uveče SAD, Kanada, Velika Britanija i Nemačka složile su se da „odabrane ruske banke“ uklone iz Swift sistema – glavne svetske međunarodne platne mreže – sa ciljem da naruše rusku trgovinu i otežaju poslovanje njenim kompanijama.

Uticaj na EU

Procenjuje se da će ova zabrana potkopati kapacitet EU da plati ruski gas i naftu što bi takođe moglo podići cene energije u tom procesu. 

Pristup Swiftu je bitan prvenstveno jer omogućava ruskim energetskim kompanijama da budu isplaćene za prodatu naftu i gas na globalnom nivou bez previše muke. 

U prvih 24 sata nakon što je Vladimir Putin potpisao ukaz o priznavanju dve otcepljene ukrajinske teritorije, Evropska unija, Velika Britanija i SAD su zajedno kupile 3,5 miliona barela ruske nafte i rafinisanih proizvoda, u vrednosti od preko 350 miliona dolara po sadašnjim cenama. Povrh toga, Zapad je verovatno kupio dodatne količine ruskog prirodnog gasa vrednog 250 miliona dolara, aluminijum, ugalj, nikl, titanijum, zlato i drugu robe, u vrednosti od plus desetine miliona dolara. Ukupno, račun je verovatno premašio 700 miliona dolara.

Prema Johaneus Borgenu, 291 ruski član Swifta imeo 1,5 odsto udela u tokovima, zauzimajući šesto mesto u svetu po broju poruka o plaćanju poslatih na platformi. On smatra da je to jednako isplatama u vrednosti od oko 800 milijardi dolara godišnje. Podsećanja radi, ruski BDP je bio 1,5 biliona dolara u 2020. godini (iako, naravno, neće svih 800 milijardi dolara stići u Rusiju).

Ovaj potez će „dodatno produbiti ionako široke popuste sa kojima se suočavaju ruski izvoznici nafte dok se naftne banke i trgovci povlače“, rekao je Bob Mekneli, predsednik Rapidan Energy Group. „SAD i Evropa se nadaju da će zadržati protok ruske nafte i gasa, ali da će smanjiti prihode Moskve“.

Šta je Swift?

Swift (Društvo za svetsku međubankarsku finansijsku telekomunikaciju) je vodeći sistem za bezbednu razmenu poruka koji banke koriste za brza i sigurna prekogranična plaćanja, omogućavajući nesmetan tok međunarodne trgovine. On je postao glavni mehanizam za finansiranje međunarodne trgovine. U 2020. godini, oko 38 miliona transakcija je bilo poslato svakog dana preko Swift platforme, što je omogućilo sklapanje dogovora vrednih bilione dolara.

Mreža je u zajedničkom vlasništvu više od 2.000 banaka i finasijskih institucija. Nadzire je belgijska centralna banka, u partnerstvu sa vodećim centralnim bankama iz celog sveta.

Zašto je Swift zabrana tako ozbiljna?

Prosečne transakcije bi morale da se obavljaju direktno između banaka ili da se usmere kroz nove konkurentne sisteme, povećavajući troškove i stvarajući kašnjenja.

Zašto su neke zemlje u početku oklevale da sprovedu zabranu?

Jedan od razloga je bio taj što uticaj na ruske kompanije možda ne bi bio tako ozbiljan. Šef velike ruske banke, VTB, nedavno je rekao da bi mogao da koristi druge kanale za plaćanje, kao što su telefoni, aplikacije za razmenu poruka ili e-pošta. Ruske banke bi takođe mogle da usmere plaćanja preko zemalja koje nisu uvele sankcije, kao što je Kina, koja je postavila sopstveni platni sistem kao konkurenciju Swiftu. Zabrana Rusiji da koristi Swift mogla bi ubrzati upotrebu kineskog rivalskog Cips sistema. Takođe postoji bojazan da bi to moglo da naruši status američkog dolara kao globalne rezervne valute i da ubrza upotrebu alternativa kao što su kriptovalute.

Da li će Swift zabrana uticati na druge zemlje?

Bajdenova administracija je bila zabrinuta da bi zabrana mogla naštetiti njenim saveznicima isto koliko i ruskim firmama. Rusija je veliki kupac stranih proizvoda, posebno iz Holandije i Nemačke. Takođe je glavni snabdevač EU sirovom naftom, prirodnim gasom i čvrstim fosilnim gorivima, a evropske zemlje bi mogle da teže pronađu zamene. Međutim, iza zabrane je sada stala i EU.

Iako Swift u teoriji  može da ignoriše svaki zahtev da nekoj državi zabrani pristup svojoj mreži, u prošlosti je optuživan da podilazi zapadnim interesima. 

Izvor: ft.com, guardian.com, spglobal.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bugarska: Shell dobija dozvolu za istraživanje nafte i gasa u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Crnog mora

Shell Exploration and Production, podružnica kompanije Shell, spremna je da započne istraživanje nafte i prirodnog gasa u Bloku 1-26 Khan Tervel, koji se nalazi u ekskluzivnoj ekonomskoj zoni Bugarske na Crnom moru, uz odobrenje dozvole. Ovu najavu je dao...

Region: Mađarska i Bugarska rešavaju pitanje tranzita ruskog gasa usred američkih sankcija

Mađarska i Bugarska postigle su sporazum o nastavku tranzita ruskog gasa, uprkos nedavnom nametanju američkih sankcija "Gazprombanku", finansijskoj instituciji koja obrađuje uplate za ruske energetske isporuke. Ovaj dogovor, koji je prenio Bloomberg, potvrdio je 13. decembra mađarski ministar spoljnih...

Region: Moldavija proglašava vanredno stanje usled krize u snabdevanju ruskim gasom

Moldavski parlament je 13. decembra izglasao uvođenje nacionalnog vanrednog stanja na 60 dana, počevši od 16. decembra, kao odgovor na predstojeći prekid snabdevanja ruskim gasom. Ova odluka ima za cilj obezbeđivanje snabdevanja energijom za Moldaviju, posebno za separatističku regiju...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!