Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaEU: Emisije iz...

EU: Emisije iz energetskog sektora naglo padaju kako obnovljivi izvori energije rastu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Pad emisija od 24 odsto u energetskom sektoru u velikoj meri je izazvan povećanjem proizvodnje energije vetra i sunca, saopštila je Evropska komisija.

Evropska unija je zabeležila pad emisije ugljen-dioksida iz elektrana i industrijskih lokacija za rekordnih 15,5 odsto prošle godine.

Porast proizvodnje obnovljive energije doveo je do naglog pada električne energije proizvedene u elektranama na fosilna goriva u 2023. godini, pri čemu je zagađenje u energetskom sektoru palo za 24 procenta u poređenju sa 2022.

Evropska komisija je smanjenje emisija od 15,5 odsto, koje je pokriven tržištem ugljenika u bloku – takođe poznatom kao Sistem trgovine emisijama (ETS) – nazvala „rekordnim“ smanjenjem.

Pad u 2023. bio je čak i strmiji nego 2020. godine, kada je pandemija koronavirusa smanjila emisije ETS-a za 13,3 odsto, nakon čega je usledio oporavak od 7,3 odsto u 2021. U 2022. emisija je smanjena za manje od 2 odsto.

Preliminarni podaci za 2023. pokazuju da su „emisije ETS-a sada za oko 47 procenta ispod nivoa iz 2005. godine i na dobrom putu da postignu cilj za 2030. od 62% procenta, saopštila je Кomisija.

ETS je regulisao oko 45 odsto ukupnih emisija gasova staklene bašte u bloku u 2023. godini, pokrivajući energetski intenzivne industrije, elektrane i neke letove unutar Evrope. Šema, u okviru koje se naplaćuju dozvole za zagađivanje, proširena je u 2024. i sada pokriva i emisije iz transporta.

Pad emisija od 24 odsto u energetskom sektoru je u velikoj meri izazvan povećanjem proizvodnje energije vetra i sunca, saopštila je Кomisija.

Ipak, kompanija za analizu tržišta ugljenika Veit upozorila je da slab ekonomski rast takođe igra ulogu u smanjenju potražnje za električnom energijom.

„Pad potražnje za električnom energijom mogao bi na kraju da se preokrene ako se ekonomija oporavi“, rekao je Ingvild Sorhus, menadžer za analizu ugljenika u Veitu.

Ali to ne poništava dugoročne trendove, dodao je Sorhus: „Izgradnja obnovljivih kapaciteta i postepeno ukidanje uglja, s druge strane, su strukturalniji i verovatno će se nastaviti.

Industrijske emisije pale su za 7 odsto 2023. godine, što je izvršna vlast EU pripisala poboljšanju efikasnosti — kao i padu proizvodnje.

U međuvremenu, emisije iz avio sabraćaja porasle su za 10 odsto u odnosu na 2022. godinu, što je deo „kontinuiranog oporavka“ od pandemije, saopštila je Кomisija, prenosi Politiko.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

EU razmatra povećanje uvoza američkog LNG-a kako bi izbegla tarife

Evropska unija je spremna da značajno poveća kupovinu tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država kako bi smanjila tenzije sa predsednikom Donaldom Trampom i potencijalno sprečila nove tarife na izvoz iz EU, kako je naveo evropski komesar za...

Evropa: EU razmatra fleksibilne ciljeve za skladištenje gasa usled tržišne nestabilnosti

Države članice EU razmatraju davanje ovlašćenja Evropskoj komisiji da implementira fleksibilnije ciljeve za skladištenje gasa kao odgovor na potencijalne skokove cena izazvane tržišnom spekulacijom ili manipulacijom. Nakon energetske krize iz 2022. godine, Brisel je uveo obavezne ciljeve za skladištenje gasa...

Troškovi zemalja EU za rusku energiju u odnosu na pomoć Ukrajini (2022–2024)

Nedavna analiza rashoda zemalja EU na uvoz ruske nafte i gasa u poređenju sa njihovom finansijskom, vojnom i humanitarnom pomoći Ukrajini otkriva značajne razlike. Italija, Mađarska i Holandija su se izdvojile kao najveći potrošači ruske energije, pri čemu je Italija...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!