Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaEU, Bugarska: Efekti...

EU, Bugarska: Efekti pada cene emisije CO2 za 40%, na 58 evra po toni

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Cene emisija CO2 pale su za 40%, na najniži nivo od novembra 2021.

Evropskim emisijama ugljen-dioksida trgovalo se po ceni od 95 evra po toni 23. februara. Od tada, njihova cena svakodnevno pada, da bi 7. marta bila zaključena na 58 evra po toni – što predstavlja pad od blizu 40%. Ovo je najniža vrednost od početka novembra 2021. i možda je jedina dobra vest u sektoru energetike u poslednje vreme, nakon što su prirodni gas, nafta i električna energija porasli na rekordne nivoe bez presedana.

Teško je reći koji je konkretan razlog pada cene emisije CO2. Čini se ipak da su najveći doprinos dali investitori, koji su u poslednjih godinu dana posmatrali kvote za CO2 kao finansijski instrument čija će cena dugoročno rasti, ulažući ogromne iznose u njihovu kupovinu. Ovo je bio delom razlog za povećanje cena emisija u 2021. godini. Sada se čini da se ti isti investitori povlače sa tržišta zbog straha od posledica ruskog napda na Ukrajinu. Zbog toga je ponuda emisija CO2 mnogo veća od potražnje, a kao rezultat njihova cena pada.

Pored toga, raste zabrinutost u samoj industriji, s obzirom na neizvesnost u lancu snabdevanja. Ovo može biti razlog za pad potražnje za dozvolama.

Postoji i teorija da je Evropska komisija pustila određeni broj dozvola iz svojih rezervi kako bi snizila cene i ublažila tenzije u energetskom sektoru, izazvane poskupljenjem nafte i prirodnog gasa. Međutim, nema zvaničnih podataka koji bi to potvrdili.

Efekti

Smanjenje cene emisije CO2 neće biti posebno značajno za gasne elektrane, jer one neće moći da kompenzuju poskupljenje gasa za 150 evra po MWh koje je viđeno poslednjih dana. 

Međutim, to će imati ogroman uticaj na termoelektrane na ugalj, uključujući bugarske TE u kompleksu Marica Istok. Cena lokalnog uglja se nije promenila, troškovi rada i održavanja ostali su gotovo isti, pa će pad kvota direktno smanjiti cenu proizvodnje električne energije u TE na ugalj.

Sa trenutnih 320 leva (oko 164 evra) po MWh, proizvodna cena državne TE Marica Istok 2 mogla bi se smanji na oko 260 leva (133 evra) po MWh. 

Poređenja radi – električna energija na bugarskoj berzi IBEX koštala je u utorak skoro 430 evra po MWh – što je apsolutni istorijski rekord. 

Naravno, ova razlika neće sniziti ukupnu cenu električne energije u Bugarskoj, ali će poboljšati finansijsku situaciju u državnoj termoelektrani, koja je poslednjih godina nagomilala enormne gubitake.

Proizvodnja 1 MWh električne energije iz uglja emituje u proseku 1,2 tone CO2, što  pri trenutnim cenama košta oko 72 evra, dok je na kraju februara taj iznos dostigao 114 evra. 

Izvor: capital.bg

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bugarska potvrđuje da nuklearni reaktori za Belene neće biti prodati

Potpredsednik vlade Atanas Zafirov najavio je da Bugarska neće prodati dva nuklearna reaktora namenjena za nuklearnu elektranu Belene. Nakon razgovora sa članovima Zajedničkog saveta za upravljanje i liderom stranke GERB Bojkom Borisovim, postignut je konsenzus da se reaktori zadrže,...

Bugarska završava program finansiranja solarnih sistema za domaćinstva

Bugarsko ministarstvo energetike potvrdilo je da neće nastaviti sa drugom rundom finansiranja za program subvencija za postavljanje solarnih panela na krovovima i solarnih bojlera za domaćinstva. Ova odluka efektivno zaustavlja jednu od retkih inicijativa u okviru nacionalnog plana oporavka...

Bugarska: Ministar energetike ističe regionalnu gasnu infrastrukturu i saradnju radi jačanja energetske bezbednosti

Na Delfi ekonomskom forumu u Grčkoj, bugarski ministar energetike Žečo Stankov istakao je strateški značaj maksimalnog iskorišćavanja postojeće gasne infrastrukture kako bi se unapredila energetska bezbednost u regionu. On je otkrio da je Bugarska blizu postizanja sporazuma sa kompanijom...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!