Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EPS na forumu u Ženevi

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

 

Strateške i razvojne projekte Elektroprivrede Srbije predstavio je u ponedeljak na Forumu o energetskoj budućnosti Evrope u Ženevi generalni direktor EPS Dragomir Marković, a štand EPS posetio je generalni direktor Direktorata za energetiku Evropske unije Filip Lou.

Marković je učestvovao u panel raspravi „Rizik naspram nagrade“ o mogućnostima za ulaganja u konkretne energetske projekte, pre svega u korišćenje obnovljivih izvora.

EPS je jedina elektroprivredna kompanija iz regiona koja je sa evropskim kompanijama predstavila svoje razvojne projekte, navodi se u saopštenju.

Predstavnici bankara, konsultanta i analitičari saglasili su se da je rano za optimistične prognoze, ali da period većeg investiranja u energetiku dolazi.

Marković je učesnike panela informisao o projektima u koje EPS planira da uloži sredstva kao i o načinu na koji će biti obezbeđen novac za njih.

„Najznačajniji projekti su termoelektrana „Kolubara B“ I treći blok TE „Nikola Tesla“, kao i postrojenje na gas u Novom Sadu, za koje tender treba da bude završen polovinom decembra“, rekao je Marković.

“Poseban akcenat je na velikim hidroprojektima na Velikoj Moravi sa RWE i na Ibru sa SECI iz Italije. Električna energija iz tih objekata biće prodavana po podsticajnim tarifama. Plan je da do 2015. godine iz obnovljivih izvora imamo od 100 do 200 megavata novih kapaciteta”, rekao je Marković.

Električna energija iz tih objekata, kako je istakao Marković, biće prodavana po podsticajnim tarifama. Plan je da do 2015. godine iz obnovljivih izvora imamo od 100 do 200 megavata novih kapaciteta.“

Marković je predstavio i projekte HE na gornjoj i srednjoj Drini koji se rade zajedno sa Republikom Srpskom, kao i projekat modernizacije i gradnje novih malih HE, koji ulazi u prvu fazu realizacije zahvaljujući kreditu Evropske banke za obnovu i razvoj.

„Uskoro očekujemo početak izgradnje prvog vetroparka u EPS na području Kostolca“, najavio je Marković.

Izvršni direktor EPS Bratislav Čeperković izjavio je da forum u Ženevi okuplja svetski i evropski vrh u energetici.

Čeperković je rekao da se od Beča do Istanbula nije pojavila nijedna elektroenergetska kompanija, sem Elektroprivrede Srbije.

„Delegacija EPS u Ženevi će ostvariti brojne kontakte, jer nas mnogi investitori još ne prepoznaju kao privlačnu zonu za ulaganja“, rekao je Čeperković.

Štand EPS, koji je u centru izlagačkog dela Foruma o energetskoj budućnosti, posetio je Filip Lou, generalni direktor Direktorata za energetiku Evropske unije.

„Sektor obnovljivih izvora energije u Srbiji veoma je aktivan i jasno je da se vaša zemlja sprema da postane deo evropskog energetskog tržišta, što je veoma dobro“, objasnio je Lou.

„Srbija ima centralnu ulogu u izgradnji interkonekcija u jugoistočnoj Evropi, i za to će uvek imati podršku Evropske unije. EPS ima mnoge projekte u korišćenju obnovljivih izvora. Nisu to veliki projekti, ali su svakako sve napredniji“, rekao je on.

EPS se na Forumu Ženevi predstavlja u okviru Energetske asocijacije Srbije, koju osim over kompanije čine i „Transnafta“, „Dunav osiguranje“ i Hidrometeorološki zavod Srbije, navodi se u saopštenju.

Izvor FoNet

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: BSD Mont planira izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje

Crnogorska kompanija BSD Mont najavila je planove za izgradnju hibridne elektrane snage 84 MW u opštini Rožaje na severoistoku Crne Gore. Vlada Crne Gore odobrila je pripremu potrebne tehničke dokumentacije za ovaj projekat. Elektrana Cosovica sastojaće se od pet vetroturbina,...

Severna Makedonija: Potrošnja i proizvodnja energije u oktobru

U oktobru 2024. godine, ukupna potrošnja električne energije u Severnoj Makedoniji iznosila je 450.997 MWh, dok je potrošnja prirodnog gasa bila 17,69 miliona kubnih metara, potrošnja uglja 246.735 tona, a potrošnja naftnih derivata 103.513 tona, prema podacima Državnog zavoda...

Grčka: ADMIE završio elektroenergetsku interkonekciju između Atine i Krita

Grčki operator elektroenergetskog sistema ADMIE završio je razvoj elektroenergetske interkonekcije između Atine i Krita, projekta vrednog 1,1 milijardu evra. Kompanija je saopštila da su započeta preliminarna testiranja i predkomisionisanje opreme, a očekuje se da će uskoro uslediti probna operacija. Faza...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!