Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaEPS i Srbijagas...

EPS i Srbijagas bez privatizacije

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila da EPS i Srbijagas neće biti privatizovani, ali da moraju da promene način funkcionisanja.

Ona je na konferenciji za novinare u Čačku, nakon sastanka s rukovodstvom tog grada, precizirala da to znači korporatizaciju EPS-a i Srbijagasa.

Mihajlovićeva je kazala da problemi EPS-a i Srbijagasa moraju da se rešavaju, ali ne tako što će se te kompanije privatizovati, jer, kako je istakla, “tako ništa nećemo postići, a to su preduzća koja su stožeri energetike”.

“Pripremamo plan restruktuiranja Srbijagasa, da pre svega sklonimo takozvane ćerke-kompanije koje troškovima opterećuju cenu gasa, a da onda vidimo kako će se unutar Srbijagasa napraviti podele na trgovinu gasa, na prenos gasa i drugo”, rekla je Mihajlovićeva.

Ona je dodala da u EPS-u mora da bude mnogo više discipline, kao i da se priprema korporitizacija preduzeća, pre svega zbog smanjivanja troškova.

“Procene kažu da korporatizacijom EPS-a, koja ne znači privatizaciju, nego promenu upravljanja preduzećem, EPS može da uštedi izmedju 60 i 70 miliona evra”, kazala je ministarka.

Prema njenim rečima, Srbijagas u ovom tenutku ima više od milijardu evra dugova prema medjunarodnim kreditorirma i dobavljačima i drugima, što je ogroman iznos i da država mora da rešava te probleme.

Ministarka energetike Srbije razgovarala je danas s rukovodstvom Čačka o mogućnostima korišćenja obnovljivih izvora energije na teritoriji grada i u njegovoj okolini.

Ona je ranije danas posetila Hidroelektranu u Ovčar Banji koja radi od 1901. godine, za koju je rekla da ima dugu tradiciju u proizvodnji električne energije koju je Srbija nekada, kako je podsetila, izvozila.

Mihajlovićeva je izrazila žaljenje što sada Srbija mora da uvozi struju i dodala da je strategija vlade i njenog ministarstva da se krene u izgradnju novih objekata, kao i da se obnovi postojeća oprema i da Srbija ponovo postane zemlja koja će izvoziti struju.

Izvor B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!