Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

EPS, dug i uterivanje duga

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Potraživanja EPS-a gotovo četiri puta veća od 33 milijarde dinara koliko bi ovo preduzeće da pozajmi kako bi izbeglo bankrot. Scenario po kojem bi građani i privreda platili svoja dugovanja je nerealan, kaže v. d. generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović.

Vest da najvećem javnom preduzeću u zemlji, “Elektroprivredi Srbije”, preti bankrot, ukoliko ne dobije hitnu pozajmicu od najmanje 33 milijarde dinara, izazvala je iznenađenje, ali i ponovo pokrenula rasprave o poslovanju tog preduzeća. Ipak, podatak koji je nekako ostao u drugom planu jeste da su nenaplaćena potraživanja EPS-a gotovo četiri puta veća od sume koju bi da pozajmi.

Spekulacije o uzrocima loše finansijske situacije kreću se od toga da su rukovodstvo EPS-a i Upravni odbor u sukobu, do tvrdnji da se sprema prodaja preduzeća po bagatelnoj ceni.

Privreda i građani za struju duguju čak 120 milijardi dinara. Naplata ide teško, pa ni najavljeno poskupljenje, kažu, neće imati značajniji efekat.

EPS-u treba 50 milijadi dinara da prevaziđe krizu koja vodi u bankrot. Sve bi bilo lakše kada bi se, kažu, na račun preduzeća slila bar stara potraživanja. Osamdeset milijardi su dugovi stariji od 60 dana.

“Možda se desi neko čudo i naši građani i privreda koji duguju EPS-u odluče da izmire sva svoja dugovanja. Onda bih ja zahvalio javnosti i svim našim potrošačima i jedna muka manje za Upravni odbor. Nažalost, taj scenario nije realan”, kaže v. d. generalnog direktora EPS-a Aleksandar Obradović.

Sve poskupljuje, građanima rastu mesečni izdaci, pa su im i računi za struju sve veće opterećenje u kućnom budžetu.

Naplatiti od privrede još je teže. Prioritetni potrošači ne mogu da budu isključeni, a dešava se da duguju i državne institucije.

Branislav Vukosavljević, direktor Direkcije za ekonomske i finansijske poslove EPS-a, kaže da ima mnogo preduzeća koja su u restrukturiranju, te da je njima veoma teško naplatiti.

“Ima dosta kamate iz prethodnog perioda i to su iznosi koji su nagomilani tokom prethodnih godina”, objašnjava Vukosavljević.

U EPS-u strepe od blokade računa jer im, kažu, samo do kraja marta na naplatu dospeva od 15 do 20 milijardi dinara tekućih obaveza, a tome treba dodati i plate za 35 hiljada zaposlenih. Iako ima viška, u najavljenoj reorganizaciji otpuštanja, kažu, neće biti.

“Svi ti ljudi koji su unutra u postojećim privrednim društvima oni će nastaviti da rade ili prema snabdevanju ili prema distribuciji i održavanju mreže”, kaže direktor Direkcije za pravne poslove EPS-a Dragan Veljić.

Iz EPS-a upozoravju da teška finansijska situacija ugrožava investicije, od kojih zavisi i snabdevanje strujom. Ako se nešto ne promeni, najavljuju izmene Akcionog plana ulaganja.

Izvor RTS

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!