Svesni smo značaja Južnog toka kao načina diferzifikacije isporuka, kako za Rusiju, tako i za Evropu, rekao je u sredu Etinger, javlja Glas Rusije.
Južni tok je razrađen radi diverzifikacije maršruta isporuka ruskog gasa evropskim potrošačima. Cevovod će biti sproveden kroz akvatorijum Crnog mora u zemlje Južne i Centralne Evrope. Izgradnja treba da započne 2013. godine.
Međuvladini sporazumi su veće potpisani sa Bugarskom, Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.
Nemački koncern E.On može da postane još jedan učesnik projekta Južni tok. O takvoj mogućnosti je govorio šef Gazproma Aleksej Miler na prezentaciji u Briselu.
U projektu na paritetnim načelima sada učestvuju ruski Gazprom i italijanski Eni. Očekivanja su da će se do kraja godine priključiti francuski EdF i nemački Vinteršal sa 10 i 15 odsto učešća.
Rusija se nada da će EU dati projektu Južni tok status prioriteta u okviru programa Transevropske transportne magistrale, izjavio je ministar energetike Rusije Sergej Šmatko u Briselu, a Aleksej Miler je dodao da Južni tok treba prihvatiti ne kao projekat, ideju, već kao izgradnju koja je već započela.
Izvor balkanmagazin.com