Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Do gasa još tri godine

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Prvi zadatak za Republiku Srpsku, po potpisivanju memoranduma u Rusiji o gradnji kraka gasovoda “Južni tok” kroz njenu teritoriju, jeste formiranje zajedničkog preduzeća sa ruskim energetskim gigantom koje će biti zaduženo za realizaciju “projekta vijeka”, o čemu će ubrzo biti održan sastanak predstavnika Srpske, Srbije i “Gasproma”.

To je u utorak potvrdio Slobodan Puhalac, vršilac dužnosti direktora preduzeća “Gas Res” koje je Vlada RS zadužila za ovaj projekat.

– O strateškim aktivnostima na ovom projektu i procesu formiranja zajedničkog preduzeća biće riječi i na sjednici vlada Srbije i Srpske 2. oktobra u Banjaluci, a potom će biti upriličen sastanak sa predstavnicima “Gasproma” – rekao je Puhalac.

Plan je da ubrzo počnu i kontakti na tehničkom nivou sa preduzećem “Gas Res”, a kompanija “Južni tok Srbija” je već sačinila generalni projekat i izdat je nalog za izradu prostorno-planske dokumentacije za gradnju gasovoda kroz Srbiju.

Puhalac kaže da Srpsku sada čeka taj isti posao.

– Cilj je da do kraja godine, kad se očekuje početak radova na gasovodu u Rusiji, utvrdimo detaljnu mapu puta za gradnju kraka kroz Srpsku – kazao je Puhalac.

On je naglasio da je riječ o izvanrednom energetskom projektu, jer će Srpska dobiti konkurentan energent i stabilan i efikasan energetski sistem.

– U pitanju je projekat koji je višestruko značajan za našu privredu i ekonomiju Srpske, jer omogućuje gasifikaciju Srpske, gradnju elektrana na gas, snažniju distributivnu mrežu, preorijentaciju toplana sa mazuta na gas i gradnju novih toplana – naveo je Puhalac.
Prema njegovim riječima, efikasan gasni sistem u Srpskoj biće dodatni garant domaćim i stranim investitorima za isplativost njihovih investicija.

– Ovaj energent mnogim investitorima otvoriće mogućnosti za proširenje i formiranje novih proizvodnih kapaciteta – tvrdi Puhalac.
Predviđeno je da krak gasovoda kroz RS bude dugačak 320 kilometara. Iz Srbije bi u Srpsku, prema prvobitnoj projekciji, gasovod trebalo da uđe kod Bijeljine, odakle će, preko Posavine, biti usmjeren prema Banjaluci, sve do Novog Grada.

Prve isporuke gasa u količini od 40 miliona kubnih metara gasa na godišnjem nivou stižu 2015. godine, a pun kapacitet se očekuje 2018.

Srpska sada ulazi u pripreme za izmjene prostornog plana.

– Postojećim prostornim planom planirana je gasifikacija, odnosno izgradnja gasovoda preko teritorije Srpske, sa označenom trasom glavnog gasovoda u sjevernom dijelu i krakovima sve do Kozarske Dubice i Novog Grada na zapadu, kao i krakovima za opštine na istoku i jugoistoku Srpske, koje bi se priključivale na postojeći gasovod – kaže za “Novosti” ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić.

Ona je dodala da je potpisivanjem memoranduma u Rusiji dobijena nova slika cijelog projekta.

– Takođe, u toku je realizacija Odluke NS RS o izradi Izmjena i dopuna Prostornog plana RS, što Ministarstvu daje mogućnost da izmjene do koje bi, eventualno, došlo u pogledu trase, kapaciteta, pa i samog značaja gasovoda, unese u inovirani Prostorni plan – objašnjava Golićeva.

U Ministartvu navode da će novim zakonskim rješenjima značajno biti pojednostavljene procedure za usvajanje prostorno-planskih akata nižeg reda, što će jedinicama lokalne samouprave, takođe, dati mogućnost da u planske akte iz svoje nadležnosti uvrste izgradnju priključaka na gasovod i gasifikaciju područja kojim upravljaju.

Srpska cijenjena u Rusiji

Puhalac, koji je prisustvovao potpisivanju memoranduma u Rusiji, kaže da način na koji je primljena delegacija Srpske u Sočiju, prethodna saradnja sa ruskim ministarstvima i “Gaspomom” i podrška ruskog predsjednika Vladimira Putina svjedoče o ozbiljnosti projekta. – To nedvosmisleno pokazuje koliki značaj Srpskoj pridaju u Rusiji – rekao je Puhalac.

Gasne elektrane

Posebno nas raduje izgradnja gasnih elektrana i moguća zamjena energenata u postojećim toplanama, uz izgradnju novih toplana, kao i korišćenje gasa u industrijskoj proizvodnji, jer će to značajno smanjiti zagađenost vazduha i životne sredine – tvrdi Srebrenka Golić.

Izvor Capital

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Tržišni trendovi električne energije u regionu Jugoistočne Evrope: 12. nedelja 2025. godine

U 12. nedelji 2025. godine, cene na tržištu električne energije u regionu Jugoistočne Evrope (JIE) pokazale su mešovite trendove, s padom cena u polovini zemalja JIE jer je potražnja za električnom energijom opala. Nedelja je počela porastom cena, koji...

Slovenija: Trendovi u proizvodnji električne energije i snabdevanju energentima u februaru 2025.

Prema podacima Statističkog zavoda Republike Slovenije, neto proizvodnja električne energije u zemlji u februaru 2025. godine opala je za 9% u poređenju sa istim mesecem prošle godine. Ukupna neto proizvodnja električne energije u Sloveniji u februaru 2025. godine iznosila...

Srbija traži dodatno odlaganje američkih sankcija za NIS

Vlada Srbije je zvanično zatražila od američke administracije da odobri još jedno odlaganje sankcija na naftnu kompaniju NIS, zbog njenog ruskog vlasništva. Trenutna produžena vremenska granica, koja ističe 28. marta, prethodno je bila odobrena na mesec dana. Ministarka rudarstva i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!