Od juče na pumpama NIS – a jevtiniji tečni naftni gas za dinar, ali su zato u veleprodaji poskupeli evro – dizel za pola i D2 za dinar.
Bez obzira na upozorenje iz vrha države i Ministarstva energetike da je cena goriva vrlo visoka za naš standard, na pumpama NIS – a juče je u maloprodaji pojeftinio samo tečni naftni gas za dinar. Istovremeno je u veleprodaji poskupeo evro – dizel za pola, dizel D2 za dinar i tečni naftni gas za 1, 18 dinara.
Saša Mileusnić, direktor u privatnoj naftnoj kompaniji „Petrobart – Avia” kaže da jučerašnje povećanje NIS – ovih veleprodajnih cena goriva ne bi trebalo da utiče na poskupljenje derivata kod privatnika.
– Svako novo poskupljenje goriva dodatni je problem za privatne trgovce, jer preti opasnost da prodaja dodatno padne. Poređenja radi, zbog visoke cene promet derivata je za prvih šeset meseci ove u odnosu na isti period lane opao za oko 10 do 12 odsto – kaže Mileusnić.
Trgovcima dobro dođe pad cene goriva jer s pojeftinjenjem imaju veću zaradu. I obrnuto. Iako niko od trgovaca juče nije hteo da potvrdi kolika im je zarada na svakom litru prodatih derivata, saznajemo da se razlika u ceni kreće od tri do šest dinara u zavisnosti od vrste benzina, odnosno dizela. Upitan kako to da niko ne zatvara pumpe ako već rade na ivici rentabilnosti, kako tvrde, a privatnici i dalje pokrivaju 65 odsto srpskog tržišta derivatima, Mileusnić kaže:
– Ljudi gledaju da prežive.
O težini situacije, kaže, govori podatak da su benzin i dizel na berzama samo za poslednje tri nedelje poskupeli za 80 dolara po toni.
On ne veruje da bi smanjenje rafinerijske cene prerade, o čemu je govorila ministar energetike Zorana Mihajlović, moglo da dovede do niže cene derivata, jer teško je poverovati da će se NIS kao jedini prerađivač u Srbiji odreći svoje zarade.
– Da je država htela da uredi tržište i obezbedi pravilno punjenje budžeta trebalo je da to uradi kroz povećanje rudne rente NIS – u za eksploataciju milion tona nafte i gasa, a ne da povećava akcize na gorivo – kaže Mileusnić.
Sipanjem bio – dizela u dizel moglo bi doći do delimičnog smanjenja cene goriva, jer se na bio – dizel ne plaća akciza, ali pre toga mora da se donese regulativa koja će da uredi to pitanje, a koja sada ne postoji. Osim toga, pitanje je koliko je u Srbiji moguće proizvesti bio – dizela.
Upućeni u ovu problematiku kažu da su razlozi ovako visokih cena goriva s jedne strane odnos kursa dinara evra i dolara, a s druge želje trgovaca da što više zarade. Situacija na terenu pokazuje da su mali trgovci mnogo ažurniji kada treba povećati cene i ispratiti NIS nego kada ih treba sniziti. Država je doskoro, dok nisu uvedene akcize na lož ulje, gubila milione, jer su pojedini privatnici prodavali lož ulje po ceni dizela na koji se zaračunava akciza, a samo na jednoj cisterni, u zavisnosti od vrste nelegalno uvezenog goriva, moglo se zaraditi od milion do 1, 7 miliona dinara.
Izvor Politika