Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora:RAE otkrila...

Crna Gora:RAE otkrila da su EPCG i CGES trošile više nego što je trebalo

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Energetske kompanije značajno prekoračile dozvoljene troškove na osnovu kojih RAE određuje cijenu struje za potrošače

Elektroprivreda   (EPCG) i Crnoogorski elektroprenosni sistem (CGES) treba da poboljšaju poslovni  rezultat u narednom periodu tako što će “energično suzbiti ključne troškove” koje mogu da kontrolišu,  među kojima su troškovi zarada i drugih ličnih primanja zaposlenih, kao i  telefonskih,  konsultantskih,  revizorskih i drugih usluga.

To je istakla Regulatrona agencija  za enegretika (RAE) u  izvještaju o stanju u energetskom sektoru za 2013. godinu u koji „Vijesti“ imaju uvid.

EPCG je prošle godine  ostvarila dobit od 25,1 milion eura, a CGES 2,64 miliona. Međutim dobit EPCG je upitna zbog duga od 45 miliona državi.

RAE je istakla da su ove dvije  kompanije povećale troškove u odnosu na  iznose  koje im je regulator odobrio. Prema podacima  sektor Distribucije  ostvario je ukupne troškove od  66,9 miliona, dok je bilo dozvoljeno  48,8 miliona (prekoračenje od  37 odsto, dok je sektor Snabdijevanje imao 8,7 miliona troškova umjesto odobrenih 5,4 miliona.

Upravo na osnovu ovih troškova RAE određuje cijenu struje.

„Kod operatora  distributivnog sistema, prenosnog sistema i javnog snabdjevača  evidentno je značajno prekoračenje troškova  na koje subjekti mogu uticati. To ukazuje na potrebu da  se uspostavi kontrola  nad tim troškovima  jer ti subjekti obavljaju djelatnost  koja predstavlja javnu uslugu“, ocijenila je RAE.

CGES  je ostvario troškove od 19,4 miliona, dok mu je odbreno 14,7 miliona eura.

Ocjena regulatora je da  elektroenergetski sektor  u budućnosti  može da  poboljša  efikasnost poslovanja, poveća  sigurnost  snabdijevanja potrošača  i postiže u kontinuitetu  pozitivne finansijske rezultate, što bi doprinijelo  povoljnijem  stanju sektora  u cjelini.

RAE je istakla da će nastaviti da odobrava troškove  u skladu sąa načelom  odbravanja  razumnih operativnih troškova  koji će dovesti do  utvrđivanja  razumnih cijena u narednom periodu.

Poslovanje EPCG u prošloj godini obilježilo je  ulaganje 34 miliona u sopstvenu infrastrukturu  što je za oko pola miliona niže nego godinu ranije, povećanje raspložive energije za prodaju za  17 miliona više  i smanjene  potrebe za nabavkom iz uvoza  za  49 miliona u odnosu na 2012. godinu.

Plan naplate EPCG ostvaren je u potpunosti  i naplaćeno je 14,4 miliona više nego godinu ranije (povećanje od 7,8 odsto), a smanjeni su i gubici na distributivnoj mreži.

U izvještaju RAE se navodi da je crnogorski operator  tržišta električne energije bio  u plusu prošle godine  578,4 hiljade eura,  dok je pljevaljski Rudnik uglja prihodovao  45,7 miliona  što je za 9,25 odsto manje nego  2012. godine. Rudnik je  poslovao pozitivno sa 1,1 milion  eura.

Termoelektrana je od prodaje uglja ostvarila  44,2 miliona eura,  što je za 7,25 miliona manje u odnosu na plan.

Dobit imalo 30 trgovaca

Jugopetrol je  prošle godine je  prihodovao 182,9 miliona eura  što je 7,56 odsto manje nego godinu ranije. Iako je  bilo manje prihoda  ta firma je povećala dobit  za 2,3 miliona na 4,48 miliona.

„Jugopetrol   je prošle godine ostvario ukupnu prodaju  naftnih derivata  od 256,36  metara kubnih  što je dva odsto manje nego 2012. godine. Smanjenje je nastalo  kod prodaje u komercijalnom i industrijskom  sektoru, smanjenog uvoza  i snabdijevanja  jahti i brodova.

Negativni ekonomski trendovi  u ukupnom privrednom okruženju  imali su veliki uticaj  na obim prodaje, kao i činjenica da Jugopetrol  više ne prodaje robu  preko  benzinskih  stanica  BIH i da više ne drži u zakup  jahting servis u Marini Bar“, navela je RAE.

Od 63 firme koje posluju u oblasti nafte i gasa  42 su RAE dostavile izvještaje o poslovanju čija je analiza pokazala da je njih 30  ostvarilo pozitivan rezultat. Državni Montengrobonus imao je  714 hiljada eura dobiti.

Plan naplate EPCG ostvaren je u potpunosti i naplaćeno je 14,4 miliona više nego godinu ranije

Izvor Vijesti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!