Uvođenje povlašćene cijene za obnovljive izvore energije je opšte prihvaćena praksa koja proističe iz regulative EU i kao takva zastupljena je u regionu, i u Evropi – saopšteno je iz Ministarstva ekonomije povodom različitih medijskih navoda i interpretacija Uredbe o naknadi za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije.
– Dakle, ne radi se o rješenju koje je specifično za nas, već o ustaljenoj praksi koju smo u skladu sa našim integracijskim ciljevima u obavezi da preuzmemo. Objavom prvog tendera i izradom prve regulative u ovoj oblasti 2009. godine, definisali smo pravac djelovanja u cilju što bolje eksploatcije obnovljivih izvora energije, s obzirom na to da su ti izvori ekološki najprihvatljiviji, najjeftiniji i, što je jako važno, smanjuju potrebu Crne Gore za uvozom električne energije, a samim tim smanjuju i cijenu iste – stoji u saopštenju.
Prema proračunima Ministarstva ekonomije, očekivano opterećenje na računu krajnjih potrošača u ovoj godini biće 0,75 centi, odnosno, na prosječnom računu od 35 eura naknada za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije biće manja od jednog centa.
– Direktiva o obnovljivim izvorima energije određuje koje podsticajne mehanizme zemlja može da koristi, a investitori koji se odluče za proizvodnju tzv. zelene energije sami će odlučiti da li će svoje poslovanje usmjeriti na izvoz ili će krajnji potrošači biti domaćinstva. S obzirom na to da je cijena električne energije na tržištu EU, posebno u Italiji, viša od prodajne cijene koju nudi Crna Gora, za očekivati je da kapaciteti obnovljivih izvora energije budu u najvećoj mjeri usmjereni ka izvozu, što podrazumijeva i manje opterećenje na računima krajnjih potrošača. Sa podmorskim kablom koji će povezivati Crnu Goru i Italiju otvara se mogućnost za proizvođače iz obnovljivih izvora da direktno izvoze energiju u tu zemlju, pri čemu ne bi mogli koristiti domaće povlastice, uključujući i povlašćenu cijenu – stoji u saopštenju.
Izvor Pobjeda