Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora:KAP zbog...

Crna Gora:KAP zbog poplava pet puta ostajao bez struje

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Iz CGES-a je “Vijestima” nezvanično objašnjeno da u KAP-u postoje zaštitni mehanizmi koji se aktiviraju i sami prekinu napajanje struje u slučaju previsokog napona

Poplave u regionu izazvale su nestabilnu potrošnju i neobično visok napon električne energije u elektromrežama u Crnoj Gori i širem regionu, što je izazvalo tehničke probleme i prekide u radu Elektrolize, centralnog pogona Kombinata aluminijuma.

Od izbijanja krize Elektroliza je pet puta ostajala bez struje.

“Vijestima” je iz Sindikata Aluminijuma potvrđeno da je do prekida u snabdijevanju Elektrolize strujom u petak došlo tri puta, a iz Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) da je do dva ispada došlo i tokom vikenda.

Iz CGES-a je “Vijestima” nezvanično objašnjeno da u KAP-u postoje zaštitni mehanizmi koji se aktiviraju i sami prekinu napajanje struje u slučaju previsokog napona.

KAP je i sada najveći direktni potrošač struje u Crnoj Gori, a njegova proizvodnja je za godinu više nego prepolovljena. Ukoliko bi Elektroliza ostala bez električne energije nekoliko sati došlo bi do hlađenja aluminijuma u ćelijama zbog čega bi bio potreban njihov kompletan remont kako bi proizvodnja bila obnovljena.

“Zbog poplava u regionu – Srbiji, BiH i Hvatskoj bila je rekordno niska potrošnja električne energije zbog čega je bio visok napon. Slična situacija je bila i kod nas. Svi sistemi u regionu su povezani. Da smo imali veću potrošnju energije bio bi niži napon i ovako nešto se ne bi desilo”, objašnjeno je “Vijestima” iz CGES-a.

U toj kompaniji navode da i u slučajevima rekordno niske potrošnje postoje tehničke mogućnosti da se ublaže efekti visokog napona u mrežama kroz isključivanje pojedinih vodova.

Predsjednik Sindikata Aluminijuma Rade Krivokapić je kazao da su i oni osjetili neobična dešavanja u elektroenergetskom sistemu.

“Da se čuda dešavaju osjetili smo i mi u KAP-u. Pored toga što vapimo za strujom već godinu kako je nemamo u dovoljnim količinama da bismo povećali proizvodnju, u petak smo zbog visokog napona struje morali tri puta da gasimo Elektrolizu kako je ne bismo spržili.

Tim smo ujedno pokazali da kad nema potražnje za električnom energijom jedino se Kombinatu aluminijuma može prodati i proslijediti, čime se i pegla napon u sistemu”, izjavio je Krivokapić.

On je dodao da je vođa menadžerskog tima KAP-a Nebojša Dožić upozorio ministra ekonomije, direktora Montenegro bonusa i stečajnog upravnika KAP-a da se pod hitno mora riješiti pitanje snabdijevanja električnom energijom.

“Ukoliko nam se budu dešavale ovakve stvari izgubićemo proizvodnju”, naveo je Krivokapić.

U KAP je uveden stečaj u julu prošle godine, a zatim je proglašen bankrot sa dugom od 360 miliona eura. Jedinu ponudu za kupovinu imovine fabrike dala je kompanija Uniprom, ali ugovor još nije potpisan zbog žalbi na stečajni postupak i jer se čeka odluka o budućoj cijeni struje.

Građani Crne Gore, prema odluci Vlade, platili su 137 miliona eura kredita KAP-a, desetine miliona subvencija za struju, a sada i održavanje proizvodnje.

Hitno dogovoriti cijenu

“Ovo je samo dokaz da je KAP i te kako bitan potrošač i apelujemo na Vladu da natjera Elektroprivredu da odgovori na zahtjev nikšićkog Uniproma, pa ukoliko je odgovor negativan isto predočiti potencijalnom vlasniku i da najzad riješimo pitanje snabdijevanja KAP-a strujom”, istakao je Krivokapić.

Uniprom, koji je dao jedinu ponudu za kupovinu imovine KAP-a, traži od EPCG i CGES-a struju po cijeni do 38 eura za megavat-čas. Suvlasnik EPCG – A2A je nezvanično nudila 45 eura, a pregovori još traju.

U KAP je uveden stečaj u julu prošle godine, a zatim je proglašen bankrot sa dugom od 360 miliona eura. Jedinu ponudu za kupovinu imovine fabrike dala je kompanija Uniprom, ali ugovor još nije potpisan zbog žalbi na stečajni postupak

Izvor Vijesti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!