Kada se našem tržištu priključi italijansko, odnosno evropsko tržište, onda ćemo se izjednačiti sa cijenama tamošnjeg tržišta, na kome su cijene veće nego kod nas. To će biti posledica postavljanja podmorskog kabla, a neka građani sami procijene koliko je to dobro, kazao je Dejan Mijović
Od postavljanja podmorskog kabla između Crne Gore i Italije korist će imati samo italijanski investitor, dok građani mogu da očekuju samo poskupljenje električne energije, kazao je Dejan Mijović (GP URA).
Iz italijanske kompanije Terna, koja sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom, u kojem je suvlasnik, izvodi radove na postavljanju podmorskog kabla, najavljeno je da početkom naredne godine planiraju da polože kompletan podmorski kabl, dok bi kompletan projekat energetskog povezivanja trebalo da bude završen krajem 2018. godine.
Polaganje kabla, dugog 157 kilometara, sa crnogorske strane završeno je početkom decembra. Radovi se izvode na dnu Jadranskog mora, na dubini i do 1.200 metara, sa nominalnim kapacitetom prenosa jednosmjerne struje od 1.000 megavati.
Iz Vlade su u više navrata saopštavali da, s obzirom na to da je cijena električne energije na tržištu EU, posebno u Italiji, veća od prodajne cijene u Crnoj Gori, očekuju da kapaciteti obnovljivih izvora energije u najvećoj mjeri budu usmjereni na izvoz. Isticali su da se sa podmorskim kablom otvara mogućnost za proizvođače iz obnovljivih izvora da direktno izvoze struju u tu zemlju, pri čemu ne bi mogli da koriste povlastice, odnosno povlašćenu cijenu struje. Sadašnja naknada za podsticaj iznosi 0,129000 centi po kilovat-satu, što na prosječnom računu za struju od 35 eura iznosi oko 50 centi. Kada se naknada poveća za četiri do pet puta nakon stavljanja u pogon vjetroelektrana na Krnovu, to znači da će na prosječnom računu naknada iznositi između dva i dva i po eura, odnosno između pet i osam odsto ukupnog računa. Početkom 2014. naknada za podsticaj je iznosila dva do tri centa na prosječnom računu, a Ministarstvo ekonomije će u januaru formirati iznos naknade za podsticaje za narednu godinu.
Cijena električne energije za domaćinstva u Italiji iznosi 0,24 centa po kilovatu, dok će struja u Crnoj Gori od 1. januara koštati 7,97 centi po kilovat-satu.
Mijović je podsjetio da je tržište električne energije otvoreno, što znači da se strujom može slobodno trgovati.
– Kada se našem tržištu priključi italijansko, odnosno evropsko tržište, onda ćemo se izjednačiti sa cijenama tamošnjeg tržišta, na kom su cijene veće nego kod nas. To će biti posledica postavljanja podmorskog kabla, a neka građani sami procijene koliko je to dobro. To nije neka srećna posledica, a koristi će imati samo italijanska firma, koja će da dobro zaradi, a u tome udio ima i naša država. Zaradiće možda i neka povezana preduzeća, a da li ćemo svi mi imati koristi, to je veliko pitanje. Mislim da nećemo jer nemamo dovoljno struje za izvoz – kazao je Mijović, koji je uvjeren da će građani loše proći u svemu tome.
On je dodao da bi kabl bio unosan u slučaju da Crna Gora ima višak struje.
– Električne energije imamo taman onoliko koliko nama treba za domaće tržište. Podmorski kabl će da izazove veću cijenu struje, uz male koristi za Crnogorski elektroprenosni sistem – rekao je Mijović.
Vlada je prošle sedmice usvojila energetski bilans za 2017. godinu, prema kojem će planirani neto manjak električne energije u odnosu na potrebe bruto konzuma iznositi 114 gigavat-sati, ili 3,4 odsto, što je prosječna dvomjesečna proizvodnja električne energije hidroelektrane „Perućica”.
Kompanija Terna je za pedesetogodišnji zakup akvatorija i zemljišta u zoni morskog dobra platila svega 2,7 miliona eura, iako se takav zakup, u zavisnosti od modela obračuna koji primjenjuju pojedine zemlje, kreće od najmanje 5,5 miliona do maksimalnih 69 miliona eura.
Iz MANS-a su ranije ukazivali da nijesu ponuđeni validni argumenti kojima bi se potvrdilo da od izgradnje podmorskog kabla najviše koristi ima Crna Gora.J.V.
Uništavamo rijeke zarad privatnika
Upitan da prokomentariše to što je nacrtom plana za podmorski kabl i dalekovod od Primorja do sjevera Crne Gore računato na to da će novom prenosnom mrežom prolaziti i struja koja bi bila proizvedena u hidroelektrani Buk–Bijela, koja nikada nije sagrađena, Mijović je kazao da se vjerovatno računalo na to da će sve naše rijeke biti pregrađene.
– Računalo se i na buduće hidroelektrane na Morači, kao i na Komarnici. Vjerovatno su mislili da to tako može, a da li se nama isplati da uništimo Crnu Goru zarad dobiti nekog privatnika. Nisam siguran. Podmorski kabl nije naša investicija, već su to strani investitori koji će dobiti koncesiju na 50 godina da izvoze struju i da je prodaju, a nama će da daju neku sitnu koncesionu naknadu za to, a zauzvrat ćemo da uništimo kanjon. Taj biznis je apsolutno u korist onoga koji će da investira – rekao je Mijović.
Izvor; Dan