Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Struja...

Crna Gora: Struja će poskupjeti zbog podmorskog kabla

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Kada se našem tržištu priključi italijansko, odnosno evropsko tržište, onda ćemo se izjednačiti sa cijenama tamošnjeg tržišta, na kome su cijene veće nego kod nas. To će biti posledica postavljanja podmorskog kabla, a neka građani sami procijene koliko je to dobro, kazao je Dejan Mijović

Od po­sta­vlja­nja pod­mor­skog ka­bla iz­me­đu Cr­ne Go­re i Ita­li­je ko­rist će ima­ti sa­mo ita­li­jan­ski in­ve­sti­tor, dok gra­đa­ni mo­gu da oče­ku­ju sa­mo po­sku­plje­nje elek­trič­ne ener­gi­je, ka­zao je De­jan Mi­jo­vić (GP URA).

Iz ita­li­jan­ske kom­pa­ni­je Ter­na, ko­ja sa Cr­no­gor­skim elek­tro­pre­no­snim si­ste­mom, u ko­jem je su­vla­snik, iz­vo­di ra­do­ve na po­sta­vlja­nju pod­mor­skog ka­bla, na­ja­vlje­no je da po­čet­kom na­red­ne go­di­ne pla­ni­ra­ju da po­lo­že kom­ple­tan pod­mor­ski kabl, dok bi kom­ple­tan pro­je­kat ener­get­skog po­ve­zi­va­nja tre­ba­lo da bu­de za­vr­šen kra­jem 2018. go­di­ne.

Po­la­ga­nje ka­bla, du­gog 157 ki­lo­me­ta­ra, sa cr­no­gor­ske stra­ne za­vr­še­no je po­čet­kom de­cem­bra. Ra­do­vi se iz­vo­de na dnu Ja­dran­skog mo­ra, na du­bi­ni i do 1.200 me­ta­ra, sa no­mi­nal­nim ka­pa­ci­te­tom pre­no­sa jed­no­smjer­ne stru­je od 1.000 me­ga­va­ti.

Iz Vla­de su u vi­še na­vra­ta sa­op­šta­va­li da, s ob­zi­rom na to da je ci­je­na elek­trič­ne ener­gi­je na tr­ži­štu EU, po­seb­no u Ita­li­ji, ve­ća od pro­daj­ne ci­je­ne u Cr­noj Go­ri, oče­ku­ju da ka­pa­ci­te­ti ob­no­vlji­vih iz­vo­ra ener­gi­je u naj­ve­ćoj mje­ri bu­du usmje­re­ni na iz­voz. Is­ti­ca­li su da se sa pod­mor­skim ka­blom otva­ra mo­guć­nost za pro­iz­vo­đa­če iz ob­no­vlji­vih iz­vo­ra da di­rekt­no iz­vo­ze stru­ju u tu ze­mlju, pri če­mu ne bi mo­gli da ko­ri­ste po­vla­sti­ce, od­no­sno po­vla­šće­nu ci­je­nu stru­je. Sa­da­šnja na­kna­da za pod­sti­caj iz­no­si 0,129000 cen­ti po ki­lo­vat-sa­tu, što na pro­sječ­nom ra­ču­nu za stru­ju od 35 eura iz­no­si oko 50 cen­ti. Ka­da se na­kna­da po­ve­ća za če­ti­ri do pet pu­ta na­kon sta­vlja­nja u po­gon vje­tro­e­lek­tra­na na Kr­no­vu, to zna­či da će na pro­sječ­nom ra­ču­nu na­kna­da iz­no­si­ti iz­me­đu dva i dva i po eura, od­no­sno iz­me­đu pet i osam od­sto ukup­nog ra­ču­na. Po­čet­kom 2014. na­kna­da za pod­sti­caj je iz­no­si­la dva do tri cen­ta na pro­sječ­nom ra­ču­nu, a Mi­ni­star­stvo eko­no­mi­je će u ja­nu­a­ru for­mi­ra­ti iz­nos na­kna­de za pod­sti­ca­je za na­red­nu go­di­nu.

Ci­je­na elek­trič­ne ener­gi­je za do­ma­ćin­stva u Ita­li­ji iz­no­si 0,24 cen­ta po ki­lo­va­tu, dok će stru­ja u Cr­noj Go­ri od 1. ja­nu­a­ra ko­šta­ti 7,97 cen­ti po ki­lo­vat-sa­tu.

Mi­jo­vić je pod­sje­tio da je tr­ži­šte elek­trič­ne ener­gi­je otvo­re­no, što zna­či da se stru­jom mo­že slo­bod­no tr­go­va­ti.
– Ka­da se na­šem tr­ži­štu pri­klju­či ita­li­jan­sko, od­no­sno evrop­sko tr­ži­šte, on­da će­mo se iz­jed­na­či­ti sa ci­je­na­ma ta­mo­šnjeg tr­ži­šta, na kom su ci­je­ne ve­će ne­go kod nas. To će bi­ti po­sle­di­ca po­sta­vlja­nja pod­mor­skog ka­bla, a ne­ka gra­đa­ni sa­mi pro­ci­je­ne ko­li­ko je to do­bro. To ni­je ne­ka sreć­na po­sle­di­ca, a ko­ri­sti će ima­ti sa­mo ita­li­jan­ska fir­ma, ko­ja će da do­bro za­ra­di, a u to­me udio ima i na­ša dr­ža­va. Za­ra­di­će mo­žda i ne­ka po­ve­za­na pred­u­ze­ća, a da li će­mo svi mi ima­ti ko­ri­sti, to je ve­li­ko pi­ta­nje. Mi­slim da ne­će­mo jer ne­ma­mo do­volj­no stru­je za iz­voz – ka­zao je Mi­jo­vić, ko­ji je uvje­ren da će gra­đa­ni lo­še pro­ći u sve­mu to­me.

On je do­dao da bi kabl bio uno­san u slu­ča­ju da Cr­na Go­ra ima vi­šak stru­je.
– Elek­trič­ne ener­gi­je ima­mo ta­man ono­li­ko ko­li­ko na­ma tre­ba za do­ma­će tr­ži­šte. Pod­mor­ski kabl će da iza­zo­ve ve­ću ci­je­nu stru­je, uz ma­le ko­ri­sti za Cr­no­gor­ski elek­tro­pre­no­sni si­stem – re­kao je Mi­jo­vić.

Vla­da je pro­šle sed­mi­ce usvo­ji­la ener­get­ski bi­lans za 2017. go­di­nu, pre­ma ko­jem će pla­ni­ra­ni ne­to ma­njak elek­trič­ne ener­gi­je u od­no­su na po­tre­be bru­to kon­zu­ma iz­no­si­ti 114 gi­ga­vat-sa­ti, ili 3,4 od­sto, što je pro­sječ­na dvo­mje­seč­na pro­iz­vod­nja elek­trič­ne ener­gi­je hi­dro­e­lek­tra­ne „Pe­ru­ći­ca”.

Kom­pa­ni­ja Ter­na je za pe­de­se­to­go­di­šnji za­kup akva­to­ri­ja i ze­mlji­šta u zo­ni mor­skog do­bra pla­ti­la sve­ga 2,7 mi­li­o­na eura, iako se ta­kav za­kup, u za­vi­sno­sti od mo­de­la ob­ra­ču­na ko­ji pri­mje­nju­ju po­je­di­ne ze­mlje, kre­će od naj­ma­nje 5,5 mi­li­o­na do mak­si­mal­nih 69 mi­li­o­na eura.

Iz MANS-a su ra­ni­je uka­zi­va­li da ni­je­su po­nu­đe­ni va­lid­ni ar­gu­men­ti ko­ji­ma bi se po­tvr­di­lo da od iz­grad­nje pod­mor­skog ka­bla naj­vi­še ko­ri­sti ima Cr­na Go­ra.J.V.

Uni­šta­va­mo ri­je­ke za­rad pri­vat­ni­ka

Upi­tan da pro­ko­men­ta­ri­še to što je na­cr­tom pla­na za pod­mor­ski kabl i da­le­ko­vod od Pri­mor­ja do sje­ve­ra Cr­ne Go­re ra­ču­na­to na to da će no­vom pre­no­snom mre­žom pro­la­zi­ti i stru­ja ko­ja bi bi­la pro­iz­ve­de­na u hi­dro­e­lek­tra­ni Buk–Bi­je­la, ko­ja ni­ka­da ni­je sa­gra­đe­na, Mi­jo­vić je ka­zao da se vje­ro­vat­no ra­ču­na­lo na to da će sve na­še ri­je­ke bi­ti pre­gra­đe­ne.
– Ra­ču­na­lo se i na bu­du­će hi­dro­e­lek­tra­ne na Mo­ra­či, kao i na Ko­mar­ni­ci. Vje­ro­vat­no su mi­sli­li da to ta­ko mo­že, a da li se na­ma is­pla­ti da uni­šti­mo Cr­nu Go­ru za­rad do­bi­ti ne­kog pri­vat­ni­ka. Ni­sam si­gu­ran. Pod­mor­ski kabl ni­je na­ša in­ve­sti­ci­ja, već su to stra­ni in­ve­sti­to­ri ko­ji će do­bi­ti kon­ce­si­ju na 50 go­di­na da iz­vo­ze stru­ju i da je pro­da­ju, a na­ma će da da­ju ne­ku sit­nu kon­ce­si­o­nu na­kna­du za to, a za­uz­vrat će­mo da uni­šti­mo ka­njon. Taj bi­znis je ap­so­lut­no u ko­rist ono­ga ko­ji će da in­ve­sti­ra – re­kao je Mi­jo­vić.

Izvor; Dan

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Rumunija: EIB odobrava kredit od 200 miliona evra grupi Elektrika za unapređenje mreže za distribuciju struje

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 200 miliona evra za Distributie Energie Electrica Romania (DEER), operatera elektrodistribucije u okviru grupe Elektrika, radi modernizacije mreže za distribuciju struje. Ova mreža pokriva oko 40% Rumunije, snabdevajući strujom oko četiri...

Bugarska je osigurala grant od 65 miliona evra za projekat Greenabler radi modernizacije elektroenergetske mreže

Operator elektroenergetskog sistema Bugarske (ESO) osigurao je grant od 65 miliona evra od Ministarstva energetike za pokretanje prve faze projekta "Greenabler", koji je dizajniran da prilagodi prenosnu mrežu zemlje za potpunu integraciju obnovljivih izvora energije. Ministarstvo je takođe potpisalo...

Crna Gora odlaže povećanje cena struje do aprila, planira da reši manjak uvoza i zaštitu ranjivih potrošača

EPCG je najavio da neće povećavati svoj deo računa za struju do aprila, kada počinje osmomesečni zastoj termoelektrane Pljevlja. Da li će doći do povećanja, i u kojoj meri, zavisiće od faktora kao što su hidrološki uslovi, potreba za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!