Nakon što je u septembru prošle godine dobila urbanističko-tehničku saglasnost, domaća kompanija Solar Global je napravila sledeći korak podnošenjem zahteva Agenciji za zaštitu životne sredine kako bi se utvrdilo da li je za predloženu solarni elektranu u Cetinju potrebna potpuna studija uticaja na životnu sredinu.
Izveštaj o solarnoj radijaciji koji je pripremila firma Sedam-ING zaključio je da je lokacija veoma pogodna za postavljanje solarne elektrane snage 200 MW. Očekuje se da će elektrana proizvesti približno 438 GWh električne energije godišnje.
Predviđena instalacija zauzimaće površinu od oko 119 hektara i sadržavaće 256.000 solarnih panela, uz podršku 80 invertera i 40 transformatora, koji će obezbediti efikasnu konverziju energije i nesmetanu integraciju u elektroenergetsku mrežu.
Na osnovu pregleda projekta i analize uticaja na životnu sredinu, stručnjaci su ocenili da izgradnja i rad ovog postrojenja verovatno neće imati značajne negativne efekte na životnu sredinu. Takođe, u blizini nema drugih objekata koji bi mogli doprineti kumulativnim uticajima na lokalne ekosisteme.