Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Proizvodnja...

Crna Gora: Proizvodnja HE Piva i HE Perućica 1,44 TWh u prvih devet meseci

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Crnogorska Elektroprivreda ne razmišlja ni o restrikcijama ni o poskupljenju električne energije za domaćinstva, uprkos tome što se privredi i stanovništvu isporučuje električna energija pet puta jeftinija od tržišne cene, rečeno je Beti u toj energetskoj kompaniji.

Kako je saopšteno, cena na berzi dostigla je više od 200 evra po MWh, a EPCG je domaćinstvima i maloj privredi isporučuje po ceni od 43 evra po MWh.

Ekstremna suša u kombinaciji sa havarijom u TE Pljevlja mogla bi da dovede u pitanje likvidnost kompanije, zbog velikog uvoza, ali ovo su teško zamislivi scenariji, navode u kompaniji.

Hidroelektrane Perućica i Piva su u prvih devet meseci ove godine proizvele 1.438 GWh, što je za 23 odsto više od plana iz Energetskog bilansa.

U istom periodu TE Pljevlja je proizvela 875 GWh, što je za 15 odsto manje u odnosu na isti period 2020. godine, s obzirom da je par puta termoelektrana izlazila iz sistema zbog manjih tehničkih problema.

EPCG, kako je navedeno, kupuje električnu energiju u periodima remonta i ispada Termoelektrane Pljevlja, kao i tokom remonta i niskih dotoka u hidroelektranama.

U akumulacijama hidroelektrana EPCG ima 220 GWh ekvivalentne električne energije, što je za 36 odsto manje od plana.

„EPCG planira da ove godine uveze oko 700 GWh električne energije što je manje nego u prošloj godini za 34 odsto, ali će trošak biti za 64 odsto veći, zbog velikog skoka cena“, navodi se u odgovorima agenciji Beta.

EPCG ima potpisane okvirne ugovore sa oko 20 kompanija, trgovaca i proizvođača, a preko prenosne mreže i interkonektivnih dalekovoda je povezana sa susednim državama i ostatkom Evrope.

Stub elektroenergetike Crne Gore je TE Pljevlja jer trenutno proizvodi 60 odsto električne energije koja je potrebna Crnoj Gori.

U slučaju da dodje do ispada TE Pljevlja sa mreže, Crna Gora bi morala da uvozi 5 GWh dnevno, što bi značilo da je za dnevni uvoz potrebno milion evra.

Izvor: beta.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: EPCG prima ponude za novu turbinu u hidroelektrani Perućica za povećanje kapaciteta do 2027. godine

Državna elektroenergetska kompanija Crne Gore, EPCG, primila je dve ponude za izgradnju, isporuku, instalaciju i puštanje u rad nove turbine A8 u hidroelektrani Perućica. Prvu ponudu podneo je konzorcijum koji čine Voith Hydro iz Austrije, Končar iz Hrvatske i...

Crna Gora: Veliki projekti obnovljive energije napreduju u Koritama

U selu Korita u opštini Bijelo Polje u Crnoj Gori napreduju dva značajna projekta obnovljive energije: solarna elektrana vredna 200 miliona evra i vetropark sa instaliranim kapacitetom od 72,6 MW. Vetropark, koji razvija Vjetro park Korita, zvanično je podneo zahtev...

Crna Gora: EPCG obezbedio zajam od 25,63 miliona evra od EBRD-a za proširenje kapaciteta vetroparka Gvozd

Crnogorski državni elektroprivredni gigant EPCG dobio je saglasnost Vlade za zaduženje od 25,63 miliona evra kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) radi finansiranja druge faze vetroparka Gvozd, čime će kapacitet biti uvećan za dodatnih 21 MW. Originalna...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!