Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki poništila je odluku uprave Crnogorskog distributivnog sistema (CEDIS) da kompaniji Meter&Control biznismena Vojina Lazarevića dodeli posao ugradnje 32 hiljade pametnih brojila i druge opreme u vrednosti od 4,7 miliona evra.
Poništavanjem tendera za nabavku takozvanih pametnih brojila potvrđeno je pisanje crnogorskih medija da je CEDIS direktno favorizovao kompaniju biznismena Lazarevića koja je dala najskuplju ponudu.
Na odluku CEDIS-a žalili su konzorcijum Mezon-Enerdat iz Danilovgrada i konzorcijum Infinity ITSS and Energy iz Podgorice i Prointer ITSS iz Banjaluke jer su smatrali da je uprava crnogorske kompanije nezakonito, ignorišući uslove konkursa, njihove ponude proglasila neispravnim.
Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki je 28. marta poništila odluku CEDIS-a zbog bitnih povreda postupka, a žalbe odbacila jer ih je proglasila bespredmetnima zbog poništenja tendera.
Prema odluci komisije sva uložena sredstva kompanija koje su morale da uplate po 20 hiljada evra da bi se žalile biće vraćena u roku od 15 dana, uz obavezu CEDIS-a da plati i troškove postupka.
Način na koji je uprava CEDIS-a pripremala javni poziv za nabavku takozvanih pametnih brojila, menjanje uslova tendera i, na kraju, odluka o prvorangiranoj kompaniji ukazuju na pristrasnost, odnosno da je bord direktora državne kompanije za distribuciju električne energije favorizovao jednog ponuđača. Ova kompanija je ponudila da za ovaj ugovor naplati dva miliona evra više od ostalih ponuđača.
Naime, prema nezvaničnim saznanjima lista Pobjeda, ponuda konzorcijuma Mezon–Enerdat je bila jeftinija za 1,9 miliona evra od prvorangirane. Ponuda budvanskog Elektro tima povoljnija je za oko million evra, a konzorcijuma Infinity ITSS and Energy iz Podgorice sa Prointer ITSS iz Banjaluke za oko pola miliona evra.
Da li u poslu ima elemenata korupcije, odlučiće istražni organi.
Izvor: pobjeda.me