Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Gasna...

Crna Gora: Gasna infrastruktura uslov za LNG terminal

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Prostorni plan Crne Gore do 2040. godine definisaće koridore za gradnju neophodne saobraćajne infrastrukture. Izazov za planere uz geografske karakteristike i konfiguraciju terena su i brojna zaštićena područja, istakla je u emisiji “Mirno more” na Radiju Crne Gore rukovoditeljka izrade prostornog plana Svetlana Jovanović.

– Možda se čini ambicioznim što mi u narednom periodu planiramo završetak ovog postojećeg auto-puta. Novi auto-put Jadransko-jonski, kontinentalni u središnjem dijelu države, primorsku brzu saobraćajnicu i brzu saobraćajnicu u sjevernom regionu. Želimo da infrastrukturno, posebno saobraćajno, Crnu Goru povežemo bolje unutar svoje teritorije, da napravimo konekcije sa regionom, sa svim državama u okruženju i samim tim sa Evropom, sa panevropskim koridorima – kazala je Jovanović.

Prostorni plan ima cilj da se targetiraju svi razvojni državni potencijali, među kojima je svakako i Luka Bar, koja se mora sa zaleđem adekvatno povezati sa saobraćajnicama i željeznicom. Značaj je te luke prepoznati i kroz plan obalnog područja Crne Gore iz 2018. kada je urađena i detaljna razrada tog dokumenta.

– I vi ćete naći u nacrtu plana, u dijelu koji govori kratko o pomorskoj privredi, razvojne ciljeve da je na prvom mjestu unapređenje povezanosti i poslovanja Luke Bar, ali i razvoju unapređenja Luke Kotor, razvoju opšte morskog brodarstva, modernizacija prenamjena nekih kapaciteta za servisiranje brodova itd. Znači, cio sistem moramo imati zaokružen da bi razvoj išao dinamičnije u pravom smjeru – navodi Jovanović.

Barani su se na javnoj raspravi oštro usprotivili gradnji LNG terminala. Problematično je, smatraju, seizmika tog prostora i uticaj na životnu sredinu.

Rukovoditeljka izrade prostornog plana ističe da bi se taj objekt gradio samo ukoliko Crna Gora ili zemlje regiona instaliraju gasnu infrastrukturu.

– U ovom planu ćemo jako istaći da kad se uopšte bude razmišljalo o izgradnji te infrastrukture, moraju se strogo poštovati pravila udaljenosti od naselja, bezbjednosti, stanovništva itd. Tako da će svi neki planovi koji dođu i nakon donošenja ovog plana imati velike obaveze da brinu kako stanovnicima Bara, tako i stanovništvu čitave Crne Gore – kazala je Jovanović.

Na posljednjoj opštinskoj javnoj raspravi u metropoli crnogorskog turizma, Budvani su poručili da nijesu za gradnju vjetroelektrane na Brajićima i brze ceste na planiranom koridoru.

– Konkretno u tom području su i ranije tražili da se taj koridor brze saobraćajnice podigne na nešto visočije kote, tzv. sjeverna-paštrovska varijanta. To je i urađeno, međutim bilo je dosta pitanja na temu da li bi eventualno ta trasa brze saobraćajnice ugrozila neka naselja, njihove atare, eventualno crkve itd. Pa smo dugo o tome razgovarali i obećali da sve još što detaljnije sagledamo. Na ovakvom prostoru kakav je Crna Gora nije lako provući te koridore – istakla je ona. 

Često su, ističe Svetlana Jovanović, u koliziji želje građana i državnih ciljeva.

– Generalno bi morali da shvatimo da ono što je javno dobro prepoznamo kao i sopstveni interes, a da prosto taj privatni interes koji ne osporavamo naravno, ipak stavimo u drugi plan. Bez namjere da oštetimo nekoga, ali javni interes nešto što moramo svi shvatiti kao i sopstveni – zaključuje Jovanović. 

Javne rasprave o prostornom planu Crne Gore nastavljaju se od 21. marta, tematskim okruglim stolovima u organizaciji Privredne komore i Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Ekapija.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora cilja potpunu integraciju sa evropskim tržištem električne energije do 2037. godine.

Crna Gora planira da započne svoju digitalnu integraciju sa ujedinjenim evropskim tržištem električne energije između kraja 2026. i početka 2027. godine, dok se očekuje da će potpuna integracija biti postignuta do kraja 2036. ili početka 2037. godine, prema rečima...

Crna Gora: Rudnik uglja Pljevlja izveštava o blagom padu profita za 2024. godinu

Rudnik uglja Pljevlja ostvario je neto profit od 15,06 miliona evra u 2024. godini, što je blagi pad u odnosu na profit od 15,2 miliona evra iz prethodne godine. Prema finansijskom izveštaju, prihodi od prodaje rudnika uglja u 2024....

Crna Gora: Prosečan račun za struju u domaćinstvima u martu 2025. opao za 6,2% u odnosu na februar

U martu 2025. godine prosečan račun za struju u domaćinstvima iznosio je 38,48 evra, što predstavlja pad od 6,2% u odnosu na prethodni mesec (41,03 evra) i porast od 10,7% u poređenju sa martom 2024. godine (34,76 evra). Opština...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!