Državna elektroenergetska preduzeća Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), kao i naftna kompanija Montenegro bonus posluju sa gubicima zbog visokih cena električne energije i goriva.
EPCG ipak očekuje da će zbog povoljne jeseni na kraju godine imati značajan profit. CEDIS je uputio žalbu na visoku kupovnu cenu koju je odredio regulator, a Montenegro bonus traži da se reše sporovi između njih, EPCG i Kombinata aluminijuma (KAP) u stečaju, koji traju još od 2013. godine, prenosi agencija Mina, pozivajući se na Vijesti.
Preostale dve državne kompanije Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE), ostvarile su profite, navedeno je u izveštajima energetskih kompanija o kojima je u četvrtak raspravljala vlada.
EPCG očekuje da će do kraja godine ostvariti neto profit od 51 milion evra, iako je zaključno sa avgustom, zbog uvoza ogromnih količina struje po visokim cenama usled remonta termoelektrane i nedostatka kiše, ostvarila gubitak od 61 milion evra.
Za šest meseci EPCG je ostvarila neto profit od 6,4 miliona evra, međutim zbog, kako je navedeno, izrazito nepovoljne hidrologije i uvoza električne energije po visokim cenama tokom leta, za period od januara do avgusta ostvaren je gubitak od 60,9 miliona evra. U aprilu i maju trajao je redovan remont Termoelektrane Pljevlja, koja je u najvećem dijelu tog perioda bila van pogona, a tokom maja, juna, jula i avgusta proizvodnja iz hidroelektrana je bila minimalna, zbog čega je EPCG bila visoko uvozno zavisna.
U prvom delu godine, kako je navedeno u izveštaju, EPCG je imala viškove struje od 907.000 megavat-časova (MWh) koje je prodala po tadašnjim cenama za ukupno 164 miliona evra, da bi zatim u periodu remonta TE i letnje suše morala da uveze 991.000 MWh za ukupno 222 miliona evra po tadašnjim cenama na međunarodnim berzama.
Iz EPCG su naveli da rezultati za osam meseci nerealno prikazuju trenutno stanje, kao i da bi u naredna tri meseca mogli ostvariti suficit u trgovini od 84,5 miliona evra, ukoliko bi ostvarili isti količinski izvoz viškova struje kao prosečne za prethodne tri godine u ova tri meseca, po sadašnjim cenama na berzi.
Na osnovu toga ispeglali bi dosadašnji gubitak i ostvarili neto profit na godišnjem nivou od 51,5 miliona evra.
CEDIS nema procene svog poslovnog rezultata zbog toga što je uložio žalbe na cene struje koje im je odredila Regulatorna agencija za energetiku i komunalne delatnosti (REGAGEN).
Kako navode, njima je nametnuto da struju za pokrivanje tehničkih gubitaka na mreži kupuju od EPCG po cenama od 116,22 evra po MWh, dok im je regulator odobrio da je kupcima mogu prodavati po ceni od 52,9 evra po MWh.
Oni traže da im se omogući da struju za ovu namenu kupuju po istoj ceni za koju im je REGAGEN odredio prodajnu, tada bi kako navode bili u profitu od šest miliona evra.
”Na dostavljene fakture za nabavku električne energije su uloženi prigovori od CEDIS-a i nisu plaćene EPCG. Koristimo ovu priliku da, u skladu sa dogovorom između EPCG, stopostotnog vlasnika CEDIS-a, i Ministarstva kapitalnih investicija iz januara, apelujemo u cilju rešavanja navedenog problema, odnosno da se cena nabavke električne energije koriguje na nivo odobren od REGAGEN-a”, naveli su iz CEDIS-a.
Ukoliko bi se izjednačile ove cene, CEDIS bi rashod za ovu namenu smanjio sa 28,2 na 12,8 miliona evra, odnosno troškovi i mogući gubitak bi se smanjio za 15,4 miliona evra. Iz te kompanije navode da su od početka godine u rekonstrukciju i revitalizaciju distributivne mreže uložili 8,9 miliona evra, kao i da su gubitke na mreži smanjili sa 12,28 na 11,81 odsto čime su napravili uštedu u kupovini struje od pola miliona evra.
CGES očekuje da će na kraju godine imati neto profit od 22,4 miliona evra. Za šest meseci profit ove kompanije iznosio je 10,7 miliona evra. U istom periodu prošle godine kompanija je imala profit od dva miliona evra, a ovaj rast prihoda, kako je navedeno, ostvaren je zahvaljujući rastu prihoda od pomoćnih usluga i usluga balansiranja sistema, angažovanja sekundarne rezerve i prihoda od neplaniranih prekograničnih odstupanja električne energije.
Na osnovu ugovorenih i očekivanih poslova iz biznis plana, u drugom delu godine očekuju rast prihoda na osnovu kojih konačni godišnji profit procenjuju na 22,4 miliona evra. Najmanja državna energetska kompanija Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE) je za osam meseci ostvarila profit od 6.800 evra, prenosi Biznis.