Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: CEDIS...

Crna Gora: CEDIS je i u oktobru ostvario rekordno nizak nivo gubitaka na mreži

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) je intenzivnim radom na terenu u pravcu suzbijanja neovlašćene potrošnje i u oktobru ostvario rekordno nizak nivo gubitaka na mreži od 10,35 odsto, što je čak 2,18 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.

Iz kompanije su saopštili da je kontinuiranim aktivnostima za period od januara do oktobra, stepen gubitaka sveden na 11,44 odsto, čime je umanjena i ukupna količina električne energije potrebna za pokrivanje gubitaka.

„U odnosu na prošlu godinu, ostvarena je ušteda od 16.060 megavat-časova (MWh) električne energije, čija vrednost na referentnoj HUPX berzi za navedeni period iznosi 4,4 miliona evra“, precizirali su iz CEDIS-a.

Ukoliko se podaci uporede sa nivoom gubitaka od 12,59 odsto, koliko je ostvareno od januara do oktobra 2020. godine, ušteda iznosi 27.510 MWh električne energije, čija je aktuelna cena 7,6 miliona evra.

Rukovodilac Sektora za merenje Vaso Zeković rekao je da je kompanija, u okolnostima nezapamćene globalne krize energenata, zahvaljujući aktivnostima na terenu uspela da za deset meseci uštedi oko 16.000 MWh, što je na nivou ukupne oktobarske potrošnje opština Nikšić i Plužine.

Uštede su, kako je naveo, još veće ukoliko se uporede sa gubicima u sistemu iz 2020. godine.

„Dakle, da CEDIS nije delovao u pravcu otkrivanja neovlašćenih aktivnosti na mreži, trošak za nabavku navedenih količina električne energije išao bi na teret kompanije, odnosno ne bi bio naplaćen od korisnika“, rekao je Zeković.

On je dodao da u aktuelnim uslovima, kada se nedostajuće količine električne energije na tržištu nabavljaju po značajno višoj ceni od one koju plaćaju domaćinstva i privreda, svaki neovlašćeno preuzet kilovat-čas predstavlja ozbiljan udar na sistem.

„Zato smo i odlučni u nameri da te radnje otkrijemo i sankcionišemo“, poručio je Zeković.

Iz kompanije su saopštili da podaci dodatno dobijaju na značaju ukoliko se ima u vidu da je procenat gubitaka od 11,44 odsto za deset meseci ove godine oko 0,7 odsto niži u odnosu na isti period prošle godine i to uz povećanje potrošnje električne energije od 3,6 odsto.

Zeković je objasnio da je trošak za pokrivanje gubitaka u sistemu, koji pada na teret kompanije, u najvećoj meri posledica nelegalne gradnje koja decenijama unazad devastira prostor, a istovremeno i elektrodistributivnu mrežu.

„Nelegalna gradnja podrazumeva nelegalna priključenja, samim tim i gubitke na mreži. Postojeća infrastruktura se neplanski opterećuje, čime se povećavaju troškovi za održavanje i umanjuju efekti investicija“, rekao je Zeković.

Prema njegovim rečima, na terenu postupak otkrivanja i uvođenja nelegalnih priključaka u zakonom definisane okvire predstavlja mukotrpan proces, koji zahteva i angažovanje značajnog broja zaposlenih.

Za CEDIS, naročito u aktuelnim uslovima nezapamćene krize na tržištu energenata i nestabilnosti na tržištu opreme za održavanje elektromreže, sve navedeno predstavlja ozbiljno finansijsko opterećenje.

„Ponavljamo da borba sa ovim duboko ukorenjenim i široko zastupljenim problemom zahteva i sistemsku podršku tužilačkih i sudskih organa, kao i policije, koja za sada nije dovoljna i dosledna. Imajući u vidu navedene negativne aspekte, smatramo da postignuti rezultati imaju posebnu vrednost“, zaključio je Zeković, piše Biznis.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: EPCG izvještava o koristi od 5 miliona evra od solarnih energetskih projekata

Crnogorska elektroprivreda (EPCG) objavila je rezultate svojih solarnih projekata Solari 3000+/500+ i 5000+, koji su trajali od 1. aprila 2024. do 31. marta 2025. godine. Izveštaj pokazuje da su potrošači u tom periodu kolektivno uštedeli skoro 5 miliona evra. U...

Crna Gora: EPCG prijavila oštar pad profita u 2024. godini usled hidroloških i tržišnih izazova

Državna elektroenergetska kompanija EPCG ostvarila je neto dobit od 10,2 miliona evra u 2024. godini, što predstavlja pad od 80,5% u odnosu na dobit od 52,5 miliona evra iz 2023. Dobit pre oporezivanja iznosila je 12,47 miliona evra, dok...

Crna Gora: EPCG poništila drugi tender za malu hidroelektranu Otilovići zbog neusaglašenosti ponuda sa tenderom

EPCG, državna elektroenergetska kompanija Crne Gore, raskinula je drugi tender za projektovanje i izgradnju male hidroelektrane Otilovići nakon što su sve pristigle ponude odbijene. Komisija za javne nabavke odbacila je ponude tri konzorcijuma koje su predvodile domaće firme Vigoris...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!