Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Crna Gora: 24 firme bi da istražuju naftu u CG

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Za tender o istraživanju nafte i plina u jadranskom podmorju zainteresovane su 24 kompanije, izjavila je savetnica u Ministarstu ekonomije Draženka Bećirović.

Među zainteresovanim firmama, prema njenim rečima, je i nekoliko velikih globalnih igrača ali i srpski NIS Gazprom Njeft grčki Helenik i hrvatska INA.

Bećirovićeva je za splitsku Slobodnu Dalmaciju rekla da će rezultati tendera biti poznati u februaru naredne godine, kao i da su na listi od 24 kompanije i noreški Statiol Asa Exxon Mobile iz SAD-a, Nippon Exploration iz Japana, te ENI i Edison iz Italije.

Saopštenje crnogorskog Ministarstva ekonomije o konkursu raspisanom za istraživanja nafte i plina u jadranskom podmorju izazvala je dosta reakcija i u Hrvatskoj, pre svega zbog nerešene granice u bokokotorskom zalivu, piše splitski dnevnik.

Pitanje koje se postavlja je ko će, gde i kako istraživati ako morska granica dveju država nije definisana i u privremenom je režimu već 10 godina – od 2003, kada je sporazum potpisao tadašnji minister spoljnih poslova Hrvatske Tonino Picula.

Iako granica na Prevlaci po tom sporazumu već dugo funkcioniše, pojednostavljeno rečeno, tako da Hrvatska kontroliše kopno, a Crna Gora more, najavljeni tender je uzbudio političke duhove u Hrvatskoj.

Pre nekoliko dana su predstavnici opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) iz Dubrovačko neretvljanske županije Branko Bačić i Nikola Dobroslavić sazvali konferenciju za novianre da bi izrazili svoje neslaganje s istraživanjima nafte i plina pre nego se tačno ne precizira južna granica Hrvatske.

ihov nastup u javnosti otvorio je potom mnoga pitanja, među kojima je, kako se navodi – sumnja li se na bogata nalazišta plina i nafte tačno na granično nerešenom području koje je, kažu DDZ-ovci, veličine Korčule. Ali i pitanje mogu li se nafta i plin eksploatisati zajedno, kako je to uobičajeno u svetu, pa ugovorno izbeći granične problem.

Profesor dr Igor Dekanić, jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za naftu je na to odgovorio da nije stručnjak za pitanja granice, ali svejedno, kaže, ne vidi problem privremenog rešenja granica kad se u svetu saradnja na istraživanju i eksploataciji energenata odvija i na mnogim granično nerešenim područjima, pa kompanije država koje se inače ne slažu oko crta razgraničenja zajedno troše desetke miliona dolara na istraživanju ili eksploataciji.

Dekanić smatra da će biti zanimljivo videti ko će se javiti na crnogorski tender.

Ako među zainteresovanim kompanijama bude norveški Statoil vodeća firma u istraživanju dubokog podmorja, biće to signal da teza o velikim rezervama nije za odbacivanje naveo je on.

Bećirovićeva je Slobodnoj dostavila kartu takozvanih blokova s nadmetanja na kojoj je vidljivo da područje Prevlake nije ucrtano.

Štaviše, kako se navodi, blokovi nisu ni blizu granične crte, što tumači željom da se izbegnu granična pitanja. Istraživanja treba da budu sprovedena u podmorju na crti udaljenoj dva do tri kilometra od obale, od krajnjeg juga, područja Ulcinja, negđe do Budve, na desetak milja od ulaza u Boku kotorsku.

Prevlaka je za sada na čekanju, piše Slobodna Dalmacija.

Izvor B92

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija i Rusija započinju proširenje skladišta gasa u Banatskom Dvoru

Dušan Bajatović, direktor državne gasne kompanije Srbijagas, najavio je da su Srbija i Rusija započeli radove na proširenju podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru. Projekat će koristiti rusku opremu i tehnologije, što će biti korisno i za srpske potrošače...

Srbija: Hyundai Engineering spreman da potpiše ugovor o solarnoj elektrani kapaciteta 1 GW sa Vladom

Hyundai Engineering je najavio da će kasnije ovog meseca potpisati važan ugovor sa Vladom Srbije za izgradnju solarne elektrane kapaciteta 1 GW. Ovaj značajan projekat, u saradnji sa svojom američkom filijalom i kompanijom UGT Renewables, izabran je kao preferirani...

Rumunija: Fabrika cementa Medgidia pokreće vetroelektranu od 30 MW

U 2024. godini, jedini kapacitet za proizvodnju vetroenergije u Rumuniji biće postrojenje od 30 MW koje razvija fabrike cementa Medgidia, deo multinacionalne grupe CRH. Ovo vetroelektrano, koje se sastoji od pet Nordex turbina svaka sa kapacitetom od 6 MW,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!