Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaĆirović: EPS neće...

Ćirović: EPS neće tako skoro na Beogradsku berzu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Beogradska berza je treća po obimu prometa i po tržišnoj kapitalizaciji u regionu bivše Jugoslavije, iza zagrebačke i ljubanske, kaže Zoran Ćirović.

Predsednik Komisije za hartije od vrednosti je u intervjuu Tanjugu naveo da je po broju transakcija obavljenih na regionalnim berzama hartija od vrednosti Srbija na prvom mestu, ali da taj pokazatelj ne znači mnogo, s obzirom da na njega utiče trgovina besplatno podeljenim akcijama.

Ćirović tvrdi da je tržište kapitala u Srbiji dosta plitko i nedovoljno likvidno.

“Za to postoji više razloga – i dalje imamo vrlo mali broj hartija od vrednosti na tržištu, trguje se dominantno akcijama, u nekom procentu i obveznicama. Tu imamo i obveznice stare devizne štednje”, naveo je Ćirović.

On je istakao da bi bilo dobro da i neke kompanije iz realnog sektora krenu sa emisijom korporativnih obveznica, ukazavši da su izvesni pomaci napravljeni u emisiji municipalnih obveznica, u Novom Sadu i Pančevu.

Predsednik Komisije za hartije od vrednosti je naglasio da nove zakonske odredbe daju veće mogućnosti za trgovanje različitim finansijskim instrumentima.

Dobro je što na Beogradskoj berzi postoje i preduzeća koja su prošla kroz proces privatizacije, rekao je Ćirović ocenivši da izgled tržišta ne mogu da odslikavaju preduzeća male i srednje veličine.

“Za tržišnu fizionomiju je neophodno da akcije najvecih kompanija budu tu. Srbija mora da ima na tržištu nekoliko velikih kompanija, poput Telekoma, NIS -a, EPS-a, Aerodroma”, ukazao je Ćirović.

Prema njegovim rečima, dolazak takvih preduzeća na berzu ne podiže samo kvantitativno promet i obim trgovanja, već i kvalitativno utiče na korporativno upravljanje.

On je izrazio nadu da će trgovina akcijama Telekoma početi vrlo brzo. Prema njegovim rečima, izlazak EPS-a na berzu ne treba očekivati tako skoro kao Telekoma.

Kada je reč o EPS-u situacija je drugačija jer se to preduzeće još nije korporativizovalo, odnosno nije svoj osnovni kapital iskazalo u akcijama određene nominalne vrednosti, kaže Ćirović.

“Neophodno je da prvo EPS prođe kroz fazu korporativizacije, dakle, da se organizaciono i u smislu pravne forme pripremi da može da izađe na berzu”, ističe Ćirović.

Govoreći o situaciji na regionalniom berzama, on je rekao da je vrlo slična kao u Srbiji.

“Recesija je u celoj Evropi. Značajno su opali prometi za po sedam, osam, devet puta u odnosu na 2007. i 2008. godinu, ne samo u Beogradu, nego svuda”, precizirao je Ćirović, ukazavši da se ipak primećuje blag oporavak.

Izvor SEEbiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Transnafta traži procenu za naftovod Srbija–Mađarska usred geopolitičkih promena

Transnafta je raspisala tender za usluge procene projekta naftovoda Srbija–Mađarska u okviru međunarodnih odnosa u Evropi. Dokumentacija za tender naglašava potrebu za sveobuhvatnom strateškom analizom fokusiranom na procenu nacionalnih rizika za Srbiju, ističući značaj jačanja energetske sigurnosti kroz diversifikaciju...

Rumunija: Evropska komisija odobrila državnu pomoć od 500 miliona evra za proizvodnju naprednih biogoriva

Evropska komisija (EK) odobrila je državnu pomoć Rumunije u iznosu od 500 miliona evra, koja je namenjena podršci investicijama u proizvodnju naprednih biogoriva. Ovaj program, koji se finansira kroz EU fond za modernizaciju, pružaće direktne subvencije kompanijama koje ulažu...

Rumunija: Rompetrol Rafinare investira 4 miliona dolara u poboljšanje efikasnosti rafinerije Petromidia

Rompetrol Rafinare, deo KMG International Grupe, poboljšava operativnu efikasnost u rafineriji Petromidia uz investiciju od 4 miliona dolara. Kompanija je završila projekat modernizacije CO kotla u jedinici za katalitičko kreking (FCC), prelazeći sa prirodne cirkulacije vode na prisilnu višekratnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!