Crna Gora je zatražila od BiH razmjenu prekograničnih informacija radi konsultacija o mogućim prekograničnim uticajima vezanih za planove oko izgradnje hidroelektrana na Drini, te radi davanja eventualno potrebnih saglasnosti za planske dokumente saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
U Resornom ministarstvu podsjećaju da se Crna Gora diplomatskim putem obratila BiH u cilju podsjećanja da su Crna Gora i Bosna i Hercegovina potpisnice Espoo konvencije, na osnovu koje, kako se navodi, strane ugovornice obavezuju se na razmjenu informacija i konsultacije u slučaju kada realizacija plana ili projekta može imati uticaja na životnu sredinu druge države.
– Zatraženo je i dostavljanje informacija o sprovedenoj Javnoj raspravi i prezentaciji Nacrta studije o procjeni uticaja na životnu sredinu izgradnje hidroelektrane Foča na rijeci Drini, od 23. avgusta 2012. godine, kao i o Nacrtu studije o procjeni uticaja na životnu sredinu hidroelektrane Buk Bijela, precizirano je u saopštenju.
Uvažavajući ustavnu podjelu BiH, Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija Vlade Crne Gore pismo je poslalo na odgovarajuću adresu – Ambasadi BiH u Podgorici.
U Ministarstu održivog razvoja i turizma napominju da Espoo Konvencija “obavezuje strane ugovornice da pojedinačno, ili zajednički preduzimaju sve pravne, administrativne ili druge mjere koje proističu iz Konvencije u odnosu na predložene aktivnosti koje mogu izazvati značajne prekogranične uticaje, definiše postupke za procjenu uticaja na životnu sredinu koji omogućavaju učešće javnosti i pripremu dokumentacije o procjeni uticaja na životnu sredinu”
– Ukoliko realizacija plana, odnosno projekta može imati uticaj na životnu sredinu druge države, razmjena informacija i konsultacija sa zemljom koja može biti ugrožena, sprovodi se u skladu sa navedenim međunarodnim ugovorom. Crnoj Gori, odnosno Ministarstvu održivog razvoja i turizma, nije upućeno obavještenje o mogućnosti učešća u prekograničnim konsultacijama u skladu sa navedenim međunarodnim ugovorom o namjeri realizacije izgradnje hidroelektrane Foča na rijeci Drini.
U ministarstvu napominju da Crna Gora “a priori ne brani realizaciju projekta”, već u “cilju zaštite životne sredine”, jer kao odgovorna država, želi da se upozna sa svim potencijalnim uticajima evenutalne izgradnje.
– Stoga je razmjena informacija više nego potrebna procedura kako bi se sagledali eventualni negativni uticaji, posebno na vodni bilans. Podsjećanja radi, ovdje je riječ o zajedničkom vodnom potencijalu (Piva i Tara čine Drinu), te se iz tog razloga insistira na prekograničnim konsultacijama sa susjednim, zainteresovanim državama. U ovom momentu, još uvijek čekamo na povratnu informaciju iz BiH- zaključuje se usaopštenju.
Izvor Poslovnojutro