Juče je na Paliću održano 4. savetovanje „Deponije pepela, šljake i jalovine u termoelektranama i rudnicima”, koje je organizovano, u okviru integrisanog međunarodnog simpozijuma „Održivi razvoj u termoelektranama i rudnicima”. Predstavljeno je tridesetak radova u kojima su izneta iskustva u sanaciji i rekultivaciji deponije pepela i šljake i jalovine, primeni savremenih tehnologija odlaganja, trasporta, skladištenja pepela i šljake a ponuđena su i neka rešenja i mere o upotrebi elektrofilterskog pepela, šljake i jalovine. PD TENT se predstavio sa dva rada u ovoj oblasti, iznoseći iskustva iz probnog rada i eksploatacije sistema otpepeljivanja na bloku A5 u TE „Kolubara”, nakon njegove rekonstrukcije i rekonstrukcije elektrofiltera kao i mogućnost primene hemijskih sredstava u cilju sprečavanja eolske erozije sa deponija TE „Nikola Tesla” A i B. Predstavljen je, takođe, i projekat izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda na TENT B.
Rekonstruisani elektrofilter na bloku A-5 TE „Kolubara” i novi sistem otpepeljivanja pokazali su odlična eksploataciona svojstva, visok nivo pouzdanosti u radu pri svim radnim uslovima i, u periodu od rekonstrukcije do sada, rad ovog bloka ni u jednom trenutku nije bio ometan njihovim radom, izneo je R. Popara, predstavljajući rad autorskog tima iz TEK-a (S.Cojić, D.Veljković, R.Popara, S.Šaponjić).
Primena hemijskih sredstava u cilju sprečavanja eolske erozije na deponijama pepela i šljake TE „Nikola Tesla A i B” pogodna je na površinama po kojima ne prolazi mehanizacija ni ljudstvo koje radi na deponijama. Ispitani hemijski proizvodi se mogu koristiti samo kao dopuna postojećim metodama zaštite pepela od razvejavanja i ima opravdanu primenu u posebnim situacijama i to samo kada biološka i tehnička rekultivacija nisu moguće ili kada se pokažu kao skuplje metode zaštite, naglasila je Isidora Jovetić u zaključku rada autorskog tima u čijoj izradi je učestvovala (I.Jovetić, Z.Bajić, D.Popović).
Govoreći o budućem postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, Zoran Bajić, šef Službe za zaštitu životne sredine u PD TENT, je istakao da će se njegovom izgradnjom na lokaciji TENT-B trajno rešiti problem evakuacije otpadnih voda i time unaprediti zaštita kvaliteta površinskih voda.
Ocenjujući dvodnevni rad simpozijuma kvalitetnim i otvorenim, Dragan Popović, predsednik Organizacionog odbora i direktor korporativnih poslova u PD TENT, naglasio je da su organizatori, pre svih Privredna komora Srbije, pravovremenom organizacijom simpozijuma o odsumporavanju, još jednom pokazali da imaju sluha za sva dešavanja poslednjih godina u Elektroprivredi Srbije. Projektima odsumporavanja potencijalni partnerima je, takodje, omogućeno da predstave svoja iskustva a istovremeno je, od strane EPS-a, pokazana otvorenost za saradnju i spremnost da se u ravnopravnoj tenderskoj utakmici sa više učesnika odabere najbolje rešenje, odnosno, kvalitetan projekat za ova postrojenja, rekao je Popović.
Na simpozijumu se, u nekoliko navrata i od više učesnika moglo čuti da je krajnje vreme da se pitanje upotrebe pepela u putogradnji u Srbiji, pomeri sa mrtve tačke i da se, odgovarajućim izmenama zakonske regulative omogući njegovo korišćenje.
-Nadam se da ćemo uspeti da kao sav razvijeni svet počnemo da koristimo pepeo u putogradnji, i da će neke prepreke koje su ranijih godina stajale na tom putu biti uklonjene, kao i da ćemo u tom pogledu imati bolju podršku od nadležnih ministarstava, rekao je Dragan Popović.
Na kraju rada simpozijuma učesnici su izrazili zajednički stav za pokretanje inicijative za izmenu zakonskih propisa u ovoj oblasti kojima bi se omogućila upotreba pepela u putogradnji.
Izvor Tent