Neobično je što pojedine bugarske elektrane na ugalj, koje su tradicionalno pozvane da učestvuju na tržištu električne energije, poput TE Marica Istok 2, to još uvek ne čine iako bi mogle prodavati električnu energiju po ceni od 140 leva (71,6 evra) po MWh. Na taj način one bi mogle kompenzovati svoje varijabilne troškove i ostvariti siguran profit, rekao je za Bloomberg TV Bugarska stručnjak za energetiku Nikolaj Kiskinov.
„Jedna od glavnih tema poslednjih dana je energetika. Nedavno smo na tržištu videli da su cene u gornjim vrednostima očekivanja, a učesnici na tržištu ih definišu kao prilično visoke “, prokomentarisao je Kiskinov.
On je rekao da se cene na berzi kreću od oko 146 do 150 leva (74,7 – 76,7 evra), a 19. aprila ostvarena je cena za vršnu energiju od 174 leva (89 evra), što su prilično visoki nivoi cena, posebno za april.
„Pojedini učesnici na tržištu kažu da nikada ranije nisu viđene tako visoke cene za april. April je poseban po tome što su temperature u normalnim godinama neutralne, puno kapaciteta je u remontu, ali obnovljivi izvori, posebno fotonaponski sistemi, imaju ozbiljnu proizvodnju. Dok je ovaj april hladan i tmuran, što donekle gura cene na dole “, prokomentarisao je Kiskinov.
„Da hidrologija u regionu nije bila tako dobra, videli bismo cene od oko 180 do 200 leva (92 – 102 evra)“, dodao je ekspert.
U Bugarskoj se beleži porast proizvodnje iz obnovljivih izvora energije – vetra i sunca.
„Trenutno smo svedoci najhladnijeg aprila u poslednjih 20 godina. Ovo povećava potrošnju, odnosno potražnju. Drugi faktor koji podiže cene su emisije gasova sa efektom staklene bašte, koje su ostale iznad 40 evra “, objasnio je gost.
Izvor: investor.bg