Bugarski poslanici izglasali su u sredu zamrzavanje cena električne energije i grejanja za domaćinstva na trenutnim nivoima. Ovaj potez kritikovale su kompanije za distribuciju električne energije.
Ranije je rast cena izazvao proteste u ovoj balkanskoj zemlji, gde siromašna domaćinstva često imaju problema da plate račune tokom zime.
Bugarski energetski regulator je raspravljao o podizanju cena električne energije za domaćinstva od 1. januara u proseku za 11,5% i cena grejanja za 30%, usklađujući ih sa tržišnim cenama koje energetske kompanije plaćaju.
Parlament, u kome većinu ima vladajuća koalicije koja je obećala da će cene električne energije za domaćinstva ostati stabilne, izglasao je moratorijum, sprečavajući povećanje cena za ovu kategoriju potrošača.
Bugarske kompanije za distribuciju i snabdevanje električnom energijom i mrežni operatori kritikovali su zamrzavanje, ocenjujući da bi ono moglo da ugrozi čitav elektroenergetski sistem, a sa njim i bugarsku ekonomiju. Oni su pozvali zakonodavca da pronađe druge načine da podrži domaćinstva umesto da veštački održava niske cene.
Kompanije moraju da kupuju električnu energiju po mnogo višim tržišnim cenama da bi balansirale tokove energije. Navode da je njihova likvidnost već ugrožena nakon što su cene porasle u septembru i da je povećanje trebalo samo da pokrije njihove troškove.
Zamrzavanje cena može ugroziti planirane popravke i investicije u elektroenergetsku mrežu, dodaju oni.
Pojedini snabdevači su bankrotirali u drugim delovima Evrope jer su ih ograničenja cena sprečila da rastuće veleprodajne cene prenesu na potrošače. Referentna evropska cena gasa ove godine je porasla za čak 700%.
Očekuje se da će bugarski parlament ponovo glasati o zamrzavanju u četvrtak, ograničavajući ga do kraja marta sledeće godine.
Prosečna cena na dan unapred platformi bugarske energetske berze u sredu je iznosila 563 leva (287,8 evra) po MWh, u poređenju sa cenom električne energije za domaćinstva koja je postavljena na oko 115 leva (58,8 evra) po MWh.
Izvor: reuters.com