Rekordno visoke cene električne energije poslednjih meseci predstavljaju problem za privrednike ali i izvor profita za proizvođače električne energije. Bugarska Nacionalna električna kompanija, NEK, koja upravlja svim vodećim državnim hidroelektranama, u trećem kvartalu ove godine prijavila je impresivan rast prihoda od prodaje sa 1,1 milijardu leva (562 miliona evra) u na istom periodu 2020. godine, na 1,58 milijardi leva (807,8 miliona evra) i rekordna dobit od preko 278 miliona leva (142 miliona evra).
Impresivnim rezultatima doprinosi i rast proizvodnje električne energije u hidroelektranama nakon sušne 2020. godine – vodeći kapaciteti NEK-a (HE i mHE) su u prvih devet meseci ove godine prodali šest puta više električne na slobodnom tržištu.
Međutim, i pored toga, državna kompanija ostaje visoko zadužena. Ukupan dug dostiže kritičnih 4,15 milijardi leva (2,12 milijardi evra). Veliki deo duga povezan je sa projektom NE Belene – formalno je dva ruska reaktora za nuklearnu elektranu platio NEK.
Ako se održe trenutne visoke cene električne energije deo ovih dugova mogao bi biti otplaćen. Ali prognoze su da će se do leta 2022. godine, uz tržišta gasa, stabilizovati i tržište električne energije. To bi značilo novo pad prihoda i dobiti NEK-a.
Kompanija se suočava i sa rizicima povezanim sa klimatskim promenama – ukoliko bude više ovakvih sušnih perioda (poput onih krajem 2019. i početkom 2020. godine), hidroelektrane neće moći da rade punim kapacitetom, pa čak i ako cene električne energije budu povoljne, NEK neće imati šta da proda.
Izvor: capital.bg