Tokom nedavne posete luci Burgas, bugarski ministar energetike Zhecho Stankov istakao je značaj Vertikalnog gasnog koridora, koji će koristiti ne samo Bugarskoj, već i Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi. Bugarska prednjači u proširenju svog gasnog transmisijskog mreže, pri čemu je prva faza već u toku. Ova faza podrazumeva dolazak cevi, koje su isporučene u luku Burgas pre nekoliko dana.
Vertikalni gasni koridor zajednički je projekat Bugarske, Grčke, Rumunije, Mađarske, Ukrajine, Moldavije i Slovačke. Njegov osnovni cilj je povećanje energetske sigurnosti diverzifikacijom izvora snabdevanja gasom i ruta za prenos. Projekat uključuje isporuku 4.000 cevi iz Indije, koje se trenutno transportuju na različite lokacije u Bugarskoj. Sve cevi potrebne za prvu fazu izgradnje gasovoda trebalo bi da stignu do 20. aprila. Nadležne vlasti planiraju da obezbede građevinske dozvole do aprila, dok je ceremonija početka izgradnje zakazana za maj.
Početna faza projekta podrazumeva unapređenje gasovoda od Kulate, blizu grčke granice, do postojećeg gasovoda Kresna. Ova nadogradnja povećaće kapacitet prenosa gasa za 50%, sa 2,3 milijarde kubnih metara na 3,6 milijardi kubnih metara godišnje. Nakon završetka druge faze izgradnje, koja se prostire od Rupče do Vetrina u severoistočnom delu Bugarske, kapacitet prenosa gasa za Rumuniju povećaće se sa 5 milijardi kubnih metara na 10 milijardi kubnih metara godišnje.
Očekuje se da će ovaj projekat doneti značajan prihod, dok će obezbediti stabilno snabdevanje prirodnim gasom za Bugarsku. Cevke isporučene u Burgas biće raspoređene na sedam gradilišta, a jedan od najizazovnijih delova projekta nalazi se između baza Mikrevo i Ribnik. Na ovom području, teren ima razliku u visini od 40 stepeni, što čini instalaciju složenijom. Da bi se rešio ovaj problem, na 48-kilometarskoj deonici koristiće se horizontalna tehnologija bušenja, koja omogućava ugradnju cevi bez narušavanja površine. Ova metoda će smanjiti smetnje na putevima, železnici i rečnim koritima.