Državni snabdevač gasom Bulgargaz je sa šest dana zakašnjenja podneo energetskom regulatoru zahtev za povećanje cene prirodnog gasa za jul. Nova tarifa je za 32% viša od junske – što je istorijski najviša cena za regulisano tržište u Bugarskoj.
Međutim, i pored ovog rasta, cena ne prati trend na evropskim berzama gasa. Sa povećanjem ona iznosi 186,5 leva (95,3 evra) po MWh, dok se holandski indeks TTF početkom jula u proseku kretao oko 150 evra po MWh, da bi 7. jula dostigao 182 evra po MWh.
Ovo je omogućeno zahvaljujući alternativnim isporukama koje je obezbedio Bulgargaz – azerbejdžanski gas i LNG iz SAD-a. Da je ugovor sa Gazpromom i dalje na snazi, cena gasa za bugarsko tržište bi bila viša s obzirom da u velikoj meri zavisi od kretanja na TTF-u.
Cene prirodnog gasa na evropskim tržištima počele su da rastu sredinom juna, kada su se kretale oko 80 evra po MWh. Glavni razlog za to bile su smanjene isporuke Gazproma u Nemačku i Italiju, iako su trgovci prihvatili uslov Moskve za plaćanje u rubljama. Pored toga, dogodilo se nekoliko havarija na energetskim objektima, što je izvršilo dodatni pritisak na cene.
Direktor Bulgartransgaza Vladimir Malinov izjavio je da bi bugarsko skladište gasa Čiren, u najoptimističnijem scenariju, do početka novembra moglo biti popunjeno do 79%.
Međutim, pesimistična verzija je više nego zabrinjavajuća, s obzirom da državni gasni operator predviđa mogućnost da nivo skladištenja dostigne samo 60%, odnosno 330 miliona kubnih metara. Ovo bi moglo ugroziti sigurnost snabdevanja zemlje u zimskom periodu a takođe je ispod nivo od 80% koji zahteva EU.
Trenutno je skladište u Čirenu popunjeno samo 35%, dok na evropskom nivou prosek iznosi oko 60%.
Bulgragaz je u junu pokušao da kupi gas na Balkanskom čvorištu ali su oba tendera za isporuku u julu bila neuspešna.
Za avgust je planirano održavanje više aukcija za nabavku gasa, što će biti od ključnog značaja da se obezbedi snabdevanje, zbog planiranog remonta gasovoda TAP, čime će se zaustaviti dotok 40 miliona kubnih metara gasa u Bugarsku tokom dve nedelje.
Dodatni problem za snabdevanje zemlje predstavlja nedostatak dugoročnog ugovora o isporuci LNG-a.
Izvor: capital.bg