Kompanije u Bugarskoj će u narednoj godini plaćati 20% manje račune za električnu energiju, bez obzira na kretanja cena na energetskoj berzi, nakon što je parlament odlučio da ograniči cenu na 200 leva (malo iznad 100 evra) po MWh za celokupnu privredu.
Država je do sada kompanijama nadoknađivala troškove električne energije koji su prelazili prag od 250 leva (128 evra) po MWh, čime su one u velikoj meri sačuvane od uticaja energetske krize.
Inicijalno, poslanici su razmatrali predlog o uvođenju dve tarife za privredu. Za kupce na niskom naponu, a to je većina malih i srednjih preduzeća, gornja granica je trebala postavljena na 200 leva (102 evra) po MWh, a za potrošače na srednjem i visokom naponu, (a to su najveći potrošači), bio je određen plafon od 250 leva (128 evra) po MWh.
Odluka bi, po svemu sudeći, trebalo da ima pozitivne efekte, jer garantuje niže troškove energije za bugarsku privredu i, shodno tome, bolju tržišnu poziciju u narednoj godini. Međutim, ona bi mogla imati i negativne posledice.
S jedne strane, država će morati da izdvoji više novca za kompenzaciju troškova energije, umesto da sredstva preusmeri u smanjenje milionskih dugova državnih energetskih kompanija, u održavanje ili nova ulaganja. S druge strane, neće stimulisati privatne investicije u energetsku efikasnost i sopstvene izvore energije. Na kraju, ali ne i najmanje važno, niža potrošnja električne energije sigurno neće dovesti do nižih finalnih cena proizvoda.
Izvor: capital.bg