Bugarska će investirati skoro 526 miliona leva (oko 268 miliona evra) u 249 projekata za proizvodnju obnovljive energije i energetske sisteme za skladištenje, u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), saopštila je vlada. Inicijativa ima za cilj značajno proširenje kapaciteta obnovljivih izvora energije u zemlji, kao i unapređenje infrastrukture za skladištenje energije. Projekti su već evaluirani, a sva radna aktivnosti trebalo bi da budu završene do 31. marta 2026. godine.
Finansijska sredstva su raspodeljena kroz dva glavna poziva za projekte, svaki sa različitim obimima obnovljivih energetskih projekata.
Poziv 1: Projekti manjeg obima
Prvi poziv je bio fokusiran na projekte sa instaliranim kapacitetima između 200 kW i 2 MW. Ukupno je bilo podneto 327 prijava, od kojih je 267 prihvaćeno za rangiranje. Od tih projekata, 200 će dobiti sredstva u ukupnoj vrednosti od 107 miliona leva (oko 54,7 miliona evra), što će omogućiti dodavanje 435 MW nove proizvodnje obnovljive energije i 176 MW skladištenja energije. Zbog ograničenih sredstava, 67 projekata u vrednosti od 44 miliona leva (oko 22,4 miliona evra) stavljeno je na listu čekanja.
Poziv 2: Projekti većeg obima
Drugi poziv je bio usmeren na veće projekte sa instaliranim kapacitetima većim od 200 kW. Ukupno je bilo podneto 70 prijava, od kojih je 65 prihvaćeno za dalju proceduru. Ovaj poziv će finansirati 49 projekata u vrednosti od 419 miliona leva (oko 214 miliona evra), čime će se dodati 2.660 MW kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije i 1.000 MW za skladištenje energije. Ipak, 16 projekata vrednih oko 43 miliona leva (oko 21,9 miliona evra) je stavljeno na listu čekanja zbog ograničenih sredstava.
Strateški fokus na obnovljive izvore i skladištenje energije
Ministar energetike Bugarske, Vladimir Malinov, naglasio je strateški značaj ovih ulaganja za ubrzanje energetske tranzicije zemlje. “Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora i obezbeđivanje dovoljno kapaciteta za skladištenje energije ključni su za suočavanje sa izazovima Zelene agende,” rekao je on. “Investicije u dekarbonizovane sisteme za proizvodnju energije ključne su za modernizaciju naše energetske industrije i obezbeđivanje održive budućnosti.”
Komponenta skladištenja energije u ovim projektima od presudnog je značaja za rešavanje problema poput zagušenja mreže, balansiranja snage i stabilnosti tržišta – pitanja koja nastaju kako se obnovljivi izvori energije, posebno solarni i vetroturbine, sve više integrišu u nacionalnu elektroenergetsku mrežu.
Očekivani uticaj i budući rast
Projekti koji će biti finansirani kroz ovu inicijativu očekuje se da će doprineti sa oko 3 GW nove kapacitete obnovljive energije i približno 1,2 GW kapaciteta za skladištenje energije u elektroenergetsku mrežu Bugarske. Ovi razvojni koraci u skladu su sa opredeljenjem zemlje ka klimatskoj neutralnosti i povećanju udela čiste energije u njenom ukupnom energetskom miksu.
Dodatno, značajna zainteresovanost za ove projekte ukazuje na sve veću atraktivnost održivog energetskog sektora Bugarske za investitore. Uspešna implementacija ovih projekata biće ključna za ostvarivanje energetskih ciljeva Bugarske, uključujući smanjenje emisije ugljen-dioksida, poboljšanje stabilnosti mreže i osiguranje usklađenosti zemlje sa klimatskim ciljevima EU.
U zaključku, ambiciozna investicija Bugarske u projekte obnovljivih izvora i skladištenja energije predstavlja snažan iskorak ka zelenijoj, održivoj energetskoj budućnosti, sa dodatnom koristima za povećanje energetske sigurnosti i stabilnosti tržišta u regionu.