Projekti razvoja trgovine, te sistema nadzora nad benzinskim pumpama u FBiH ne realizuju se u potpunosti pa se dovodi u pitanje opravdanost ulaganja oko 1,1 mil KM u proteklom periodu. Ovo su neke od zamjerki federalnih revizora iznesenih u izvještaju o radu Ministarstva trgovine FBiH u 2013. godini kojem su dali mišljenje s rezervom.
Revizori navode da je za izradu projekta razvoja trgovine i domaćeg tržišta u FBiH 2008. godine uloženo 417.000 KM, a u prošloj godini nisu poduzete aktivnosti na njegovoj realizaciji, čime bi se i opravdalo ulaganje.
U izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH istaknuto je da je za opremu potrebnu za kontrolu na benzinskim pumpama uloženo oko 564.400 KM i za održavanje opreme skoro 200.000 KM, a nema analize koristi od tog projekta, čiji je cilj suzbijanje poreznih i carinskih prevara.
Naglašeno je da Porezna uprava FBiH, Uprava za inspekcijske poslove FBiH i Uprava za indirektno oporezivanje nisu dostavljale podatke o kontrolama.
– Ministarstvo je trebalo izvršiti, a nije, analizu opravdanosti do sada uloženih sredstava – stoji u izvještaju.
Kada su u pitanju ostali troškovi, za ugovore o djelu potrošeno je oko 10.300 KM. Čak 6.000 KM isplaćeno je jednoj osobi za četiri mjeseca poslova prevođenja na engleski i sa engleskog jezika, te lektorisanja zakona, propisa, analiza, izvještaja i drugih pisanih materijala na službenim jezicima u BiH.
– Nije dokumentovano da je angažovano lice izvršilo posao. Nije dokumentovano na koji način je izvršen odabir za obavljanje posla, nije dokumentovano da izvršitelj posla ima kvalifikacije za obavljanje povjerenog posla – stoji u izvještaju u kojem se navodi da je ista osoba i 2012. godine bila angažovana za iste poslove, za šta joj je isplaćeno 12.000 KM.
Na putne troškove u prošloj godini utrošeno je oko 31.500 KM, a revizori su ukazali da se u znatnoj mjeri putuje neradnim danima ili vikendom.
– Službena putovanja ministra u inostranstvo odobravao je sekretar Ministarstva, a da prethodno nije pribavljena saglasnost premijera, kako je naloženo zaključkom Vlade iz 2011. godine – naveli su revizori.
Zamjerili su jer za savjetnike i vozača ministra nema evidencije o prisustvu na radu, što je osnov za obračun plata i naknada.
Izvor Nezavisne novine