Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaBosna:Istraživanja zaliha nafte...

Bosna:Istraživanja zaliha nafte u području Dinarida počet će naredne godine!

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Istraživanja zaliha nafte u području planinskog masiva Dinarida na području FBiH počeće naredne godine, a prvi preduslov je ugovaranje konsultantske firme za vođenje pregovora i potpisivanje ugovora o koncesiji sa megakorporacijom Shell…

Ovo je potvrdio Erdal Trhulj, ministar energetike u Vladi FBiH, nakon što je nedavno raspisan međunarodni tender za konsultantske usluge u ovom procesu. Trhulj kaže da će, ukoliko sve protekne prema planu, ugovor o koncesiji sa Shellom, koji moraju odobriti Vlada i Parlament FBiH, biti potpisan najdalje do kraja godine.

– Shell je zasad jedini iskazao interes, ali su željeli cijelo područje Federacije. Međutim, zakonom smo jasno kazali da ne može samo jedna kompanija dobiti cijelo područje FBiH – kaže Trhulj.

Ovog mjeseca navršile su se tri godine otkako je pokrenut ovaj proces koji, prema Trhuljevim riječima, predstavlja veliki posao za sve strane i zbog toga se odužio. On navodi da je područje Dinarida (hercegovački bazen, od Neuma do Glamoča) veliki izazov te da poznatu međunarodnu korporaciju, ukoliko dobije ugovor, čeka veliki posao.

Rezerve nafte u tuzlanskom bazenu

– Znamo sigurno da u tuzlanskom bazenu postoje rezerve, vjerovatno i u sarajevsko-zeničkoj kotlini. Međutim, Dinaridi su najveća nedoumica, jer bi bušotine na nalazištima mogle ići i do osam kilometara u dubinu, a to samo Shell može da izvede – naglašava Trhulj, pojasnivši da bi istraživanja mogla trajati oko tri godine.

U svakom slučaju, ovo bi mogla da bude i borba s vremenom između BiH i Hrvatske “za naftnu startnu poziciju”, s obzirom na to da se dinarski masivi protežu duž granice dvije države.

Stručnjaci se slažu s ocjenama da je upravo zbog ove činjenice gotovo nemoguće utvrditi granicu naftnih polja, pa će, navodno, u prednosti biti ona država koja prva napravi bušotine i počne eksploataciju.

Duško Bogdanović, ekonomski analitičar i ekspert za ovu oblast, kaže da je sasvim izvjesno da u Dinaridima ima nafte.

– Međutim, pitanje je koliko, šta i kako. Koliko će bušotine biti duboke – teško je reći, ali postoje indikatori da u Livanjskom i Glamočkom polju zaliha ima – kaže Bogdanović.

On smatra kako bi bilo dobro “objediniti snage” na nivou BiH i osnovati fondove za geoistraživanja, kako je to nekada bilo u bivšoj Jugoslaviji.

– Istraživati se sigurno isplati i sve što bismo našli isplatilo bi se s obzirom na cijene nafte na svjetskom tržištu i sve više konflikata u svijetu. Pogledajte šta se sada dešava sa Ukrajinom. Imati vlastite resurse je pitanje koje se naprosto nameće – zaključuje Bogdanović.

Svako nalazište između 50 i 100 miliona barela

Prema ranijim istraživanjima, koja su u bivšoj Jugoslaviji provođena neka dva desetljeća do početka rata, svako nalazište u FBiH moglo bi da sadrži između 50 i 100 miliona barela. S tim u vezi ministar Trhulj ranije je rekao da bi ukupni potencijal mogao biti između 300 i 500 miliona barela, što su ogromne količine.

Izvor Energetika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!