Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaBosna:Fazlić-Energopetrol moramo prodati...

Bosna:Fazlić-Energopetrol moramo prodati zbog sve većih gubitaka

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Vlada entiteta Federacija Bosne i Hercegovine je počekom sedmice usvojila plan entitetske Agencije za privatizaciju u dijelu koji se odnosi na prodaju 22 posto državnog kapitala u Energopetrolu Sarajevo.
Donesena je i odluka o metodi privatizacije, pa će tako 1,215 miliona državnih dionica u ovoj kompaniji biti ponuđeno na berzi.

Nakon pregovora, koji su trajali godinu i po, Ina i MOL su prije sedam godina kupili 67 posto vlasničkog udjela u sarajevskoj naftnoj kompaniji.

Cijena koju su tada ponudili bila je 112,5 miliona eura. Od toga je 37,5 miliona eura bilo namijenjeno preuzimanju većinskog vlasničkog udjela, a ostatak se odnosio na planirane investicije, koje ni do danas nisu u potpunosti realizirane.

Preostalih 11 posto vlasničkog udjela u Energopetrolu u vlasništvu je malih dioničara.

Šuhret Fazlić, direktor Agencije za privatizaciju je za Al Jazeeru kazao da u proteklih tri godine Agencija predlagala prodaju državnog kapitala u preduzećima u kojim država ima manjinski udio, a federalna Vlada je taj prijedlog u slučaju Energopetrola i usvojila.

Odluka da se brzo proda udio u Energopetrolu je donesena zbog mogućnosti da Vlada ostane bez ičega zbog rapidnog gubitka kapitala, pojasnio je Fazlić.

“Mi predlažemo prodaju manjinskog udjela zbog toga što smo došli u situaciju da ćemo ukoliko to ne uradimo brzo ostati bez ičega u Energopetrolu, jer je rapidno došlo do gubitka kapitala u Energopetrolu. Gubitak je, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, nadmašio visinu kapitala”, rekao je direktor Agencije za privatizaciju.

On je dodao da odluka o prodaji manjinskog udjela u Energopetrolu nema veze s narušenim odnosima između Ine i MOL-a, kompanija koje su većinski vlasnici sarajevske naftne kompanije, već se radi o “zaštiti državnog kapitala”.

Fazlić je naglasio da je upitno da li će se uspjeti prodati dionice Energopetrola, ali da se u slučaju prodaje svih dionica može očekivati iznos od oko 3,5 miliona eura.

Izvor SEEbiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!