U ovom momentu nema jasnog odgovora na pitanje može li BiH iskoristiti dodatnih godinu dana za konačno usaglašavanje pitanja u gasnom sektoru. Jedino što je jasno, vremena nema mnogo. To je i razlog što će se generalni sekretar Energetske zajednice već u ponedjeljak u Sarajevu sastati sa nadležnim za rješavanje pitanja u gasnom sektoru.
Ostvarilo se očekivanje BiH da sankcije Energetske zajednice zbog neizvršavanja obaveza starih deset godina budu blaže od najavljivanih. Ipak, u godinu dana, koliki je prekršajni rok, analizirat će efekte kazne na konačnu realizaciju dogovora od prije šest godina o zakonu o gasu na nivou države. Jasna poruka je da ne možemo ostati jedina zemlja bez državnog regulatora. A kako to ovdje nerijetko i biva, radilo se samo o obećanju.
“Usvojen je 2008. i potpisan sporazum Vijeća ministara i entitetskih vlada, koje su predstavljali Nikola Špirić, Nedžad Branković i Milorad Dodik – dogovoreno je da se radi zakon o gasu na državnom nivou”, kazao je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Tri godine kasnije urađen je draft zakona – zapelo je na nadležnostima državnog regulatora. RS sada odbija bilo kakav dogovor i radi na zaokruživanju ovog segmenta. Nakon neovisnog ugovora o snabdijevanju gasa sa Gaspromom, u kojem nema spomena o dugu od 100 miliona dolara, nedavno su svi potrošači gasa u Zvorniku, koji Federaciji BiH duguju 28 miliona maraka, promijenili dobavljača. Dozvole i licence koje bi trebale biti u nadležnosti BiH izdaje regulator RS-a.
“To se posebno misli na utvrđivanje tarifa za tranzit gasa, odnosno za javnu uslugu tranzita kroz jedini gasovod kojim se mi snabdijevamo. Dalje, mi imamo na terenu da RS završava, odnosno krenula je ponovo u izgradnju gasovoda od Šepka do Bijeljine, znači sa jedine cijevi sa koje se mi snabdijevamo prirodnim gasom”, objašnjava Almir Bećarević, savjetnik za gas.
Mnogo problema, a malo vremena. Iz Energetske zajednice nam je jasno poručeno da smo jedina zemlja bez zakona o gasu na državnom nivou i da tako ne možemo funkcionirati u međunarodnoj zajednici. Ukoliko to ne shvatimo, sankcije započete poništavanjem već odobrenih IPA sredstava za izgradnju gasovoda Brod – Zenica biće nastavljene. Šteta koja bi mogla uslijediti premašila bi desetine miliona maraka.
Izvor; Federalna.ba