Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

BiH: U roku ispunjena obaveza iz ugovora o energetskoj zajednici

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

BiH je usvajanjem Nacionalnog plana za smanjenje emisija /NERP/ u roku ispunila jednu od obaveza iz ugovora o Energetskoj zajednici, saopšteno je iz američke organizacije za međunarodni razvoj /USAID/.

Nakon pribavljanja saglasnosti od federalnog ministarstva zaštite životne sredine i turizma i Vlade Republike Srpske, Savjet ministara BiH juče je usvojio NERP i dostavio ga Sekretarijatu Energetske zajednice Evrope prije isteka ove godine, što je i bio krajnji rok za njegovu dostavu.

“Time ovaj plan, pripremljen uz podršku Usaida, predstavlja jednu od rijetkih obaveza iz ugovora o Energetskoj zajednici koju BiH ispunjava u roku”, navodi se u saopštenju.

Implementacija Plana će značajno redukovati zagađenje vazduha u BiH, što predstavlja jednu od najjačih prijetnji zdravlju građana pogotovu u zimskim mjesecima.

Planom se predviđa i smanjenje sumpor-dioksida za 95 odsto, azotnih oksida za više od 60 odsto, te prašine za skoro 90 odsto od trenutnih vrijednosti koje emituju elektrane u BiH.

Time prednosti implementacije usvojenog Plana po zdravlje ljudi i životne sredine znatno premašuju investicione troškove od oko 640 miliona KM.

USAID je, putem svog projekta Investiranje u sektor energije, pružio tehničku asistenciju Elektroprivredi BiH, Elektroprivredi Republike Srpske, nadležnim entiteskim ministarstvima te Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnose na izradi planova za smanjenje emisija za četiri termoelektrane u BiH.

Ovakva pomoć USAID-a u izradi Plana ali i ona u pregovorima sa Evropskim Sekretarijatom Energetske zajednice rezultirali su i smanjenjem potrebnog iznosa za investicije u iznosu od oko 50 miliona KM.

USAID-ov projekt Investiranje u sektor energije je program vrijedan 5,47 miliona dolara s ciljem pomoći BiH u privlačenju investicija i otvaranju novih radnih mjesta u energetskom sektoru.

Do danas je vlada SAD, prvenstveno putem USAID-a, osigurala više od 1,6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku BiH.

Izvor; Srna

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EIB kreditira ugradnju pametnih brojila sa 80 miliona evra

Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je kredit od 80 miliona evra Elektrodistribuciji Srbije (EDS) za projekat ugradnje pametnih brojila, a država Srbija će biti garant otplate ovog kredita. Naime, Vlada Srbije uputila je u skupštinsku proceduru predlog zakona o potvrđivanju...

Srbija: Usvojen energetski i klimatski plan do 2030.

Vlada Srbije usvojila je Integrisani plan za energetiku i klimu, koji predviđa da se do 2030. godine dobija 45 odsto električne energije iz obnovljivih izvora energije, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović Kako je istakla, usvajanjem Integrisanog...

BiH: Prepolovljen izvoz električne energije u prvoj polovini godine

Fizički obim izvoza električne energije iz Bosne i Hercegovine u prvom polugodištu ove godine iznosio je 4,1 teravatsati (TWh), što je za četiri posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine, izjavio je za Fenu predsednik Regionalne CIGRE i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!