Sa cenom od 7,8 evra za 100 kWh električne energije, Makedonija je druga u Evropi po najnižoj ceni struje za domaćinstva. Najniža cena od 6,1 evra za istu količinu energije ima Srbija, pokazuju poslednji podaci evropskog statističkog biroa Evrostat, prenosi makedonski list Dnevnik.
Nisku cenu struje ima i Bosna i Hercegovina, gde 100 kWh košta 8 evra, kao i u Bugarskoj, gde košta 8,8 evra. Ove cene su daleko iza onih koje važe u drugim zemljama Evropske unije.
Najviša cena u Evropi od 29,4 evra za 100 kWh ima Danska, a odmah posle nje je Nemačka sa cenom od 29,2 evra. Struja skuplja od 20 evra za 100 kWh plaćaju Belgija, Irska, Španija, Italija, Kipar, Austrija, Portugalija i Švedska. Prosečna cena u EU u ovom periodu iznosila je 20,1 evro.
Poslednje podatke koje je objavio Evrostat o cenama električne energije u Evropi krajem drugog kvartala prošle godine, sa uključenim taksama i porezima, pokazuju da stari kontinent u periodu između drugog kvartala 2013. i istog perioda u 2012. godini, prosečnu cenu struje je povećao za 2,8%, što je znatno manje od povećanja od 6%, koje je bilo evidentirano u prethodnom periodu.
Objavljeni statistički podaci pokazuju da je u periodu od godinu dana u mnogim zemljama bilo drastičnog skoka cene električne energije. Pa tako, u Estoniji je došlo do povećanja od 21,7%, u Grčkoj za 19,7%, u Rumuniji za 16,8%, porast cena struje za domaćinstva dogodio se i u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Letoniji, Litvaniji, Holandiji, Portugalu, Sloveniji, Švedskoj, Velikoj Britaniji, Islandu, Norveškoj i u Crnoj Gori.
U drugim zemljama ili cene nisu pretrpele izmene ili je bilo njihovog smanjenja. Najveći pad cena imao je Kipar za 14,7%, u Mađarskoj pad cena je bio za 13,8%, u Bugarskoj cene su smanjene za 7,7%. Na spisku zemalja gde je došlo do smanjenja cena struje je i Makedonija, gde smanjenje, prema Evrostatu, je iznosilo 1,4%.
Cene evropske statističke agencije se razlikuju od onih koje se primenjuju na Balkanu jer se obračunavaju po različitoj metodologiji.
Prema Regulatornoj komisiji Makedonije za energetiku, u Makedoniji u obračunavanju prosečne cene je uključena i snaga i reaktivna energija, bez PDV. Prema ovom obračunu, cena 100 kWh iznosi 7,46 evra.
Regulatorna komisija za energetiku će 1. jula saopštiti nove cene struje za sledeću godinu. Međutim, imajući u vidu da je prošla godina u energetskom sektoru bila izuzetno povoljna, odnosno cena struje na svetskim berzama je bila niska, očekuje se da cena električne energije za male potrošače i domaćinstva, ne treba da pretrpi značajne promene.
Naime, i naredne godine mogu se očekivati isti, pa čak i bolji uslovi na tržištu električne energije, imajući u vidu velike padavine koje su dovele do katastrofalnih popalava, tako da u regionu će biti mnogo vode za proizvodnju električne energije.
Prema najavama, u budućnosti u računima za električnu energiju neće biti izdvojena izražena kompenzacija o snazi od 33%, već će i ona biti obračunata u jedinstvenoj ceni struje.
Očekuje se pad berzanske cene struje
Cena električne energije na berzama se kreće oko 40 evra za MWh, a procenjuje se da će u narednom periodu ona možda pasti i na oko 20 evra za MWh, jer će se pokušavati da se iskoristi kiša koja je pala. U tom smislu navode primer Albanije, koja je u 2011. godini zbog velikih kiša i prepunila akumulacije, čak je išla i u negativnu cenu, odnosno nudila je novac onima koji će kupiti proizvedenu energiju.
Izvor Agencije