Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Austrija do 2015. bez električne energije iz nuklearki

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Novim zakonom o ekološkoj struji ministar privrede Austrije Rajnhold Miterlener želi do 2015. godine njegovu zemlju u potpunosti da oslobodi struje proizvedene u nuklearnim elektranama.

Naime, Austrija ne poseduje nuklearnu elektranu, ali elektroprivreda uvozi struju iz susednih zemalja koja je često proizvedena u ovakvim postrojenjima, protiv kojih je Vlada Austrije najavila borbu.

Trenutno uvoz struje iz inostranstva za oko šest odsto potiče iz nuklearnih elektrana, a do 2015. godine planirano je da se taj deo pokrije drugim izvorima.

Miterlener je naglasio da treba sada, nakon katatrofe u Japanu, iskoristiti “prozor koji se otvorio za obnovljivu energiju”.

Samo u ovoj godini obim podsticaja za ekološka postrojenja za pravljenje struje treba da bude povećan za oko 100 miliona evra. Novi zakon o ekološkoj struji će u proseku stajati skuplje svako domaćinstvo za 13 evra.

Naime, cilj je, kako je naglasio Miterlener, da Austrija ponovo postane netoizvnoznik struje. Izmena zakona treba još pre leta da prođe skupštinske procedure, kako bi početkom iduće godine stupila na snagu.

Da bi se udeo ekološke struje povećao u “energetskom miksu” zakon predviđa da se godišnje dotacije povećaju za 40 odsto.

Operateri i vlasnici ekoloških postrojenja za pravljenje struje će duže od 13 godina, u zavisnosti od sirovina koje koristi postrojenje i do 15 godina, biti podržani od strane domaćinstava i industrije sa zagarantovanim tarifama za proizvedenu struju koju puštaju u mrežu.

Trenutno potrošači godišnje plaćaju ukupno 340 miliona evra za podsticanje ekološke struje, što je po domaćinstvu 35 evra.

Austrija novim zakonom želi da podstakne obnovljivu energiju, a na listi čekanja za dotacije ima brojne projekte koji će na ovaj način moći brže da se realizuju.

Vlada Austrije usvojila je ove nedelje Akcioni plan za borbu protiv nuklearnih elektrana sa ciljem da podstakne svest u drugim evropskim zemljama za obnovljivom energijom i gašenjem nuklearki.

Izvor Tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS planira postrojenje za ko-sagorevanje u TENT A kako bi povećao proizvodnju električne energije uz alternativna goriva

Državna elektroprivreda Srbije (EPS) zatražila je od nadležnog Ministarstva da definiše obim i sadržaj studije procene uticaja na životnu sredinu (EIA) za izgradnju postrojenja za ko-sagorevanje alternativnog goriva u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT A). Postrojenje će biti izgrađeno...

Srbija i Azerbejdžan spremni da sarađuju na izgradnji gasne elektrane kod Niša

Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Djedović, najavila je da je izgradnja gasne elektrane u blizini Niša na jugu Srbije projekat od strateškog značaja. Očekuje se da će uskoro biti potpisan memorandum o razumevanju sa Azerbejdžanom u vezi sa...

Crna Gora: Solarni park Korita kod Bijelog Polja napreduje

Izgradnja solarne elektrane Korita kod Bijelog Polja napravila je značajan korak napred nakon što je EE Korita, investitor projekta, dobio odobrenje od Agencije za zaštitu životne sredine za svoju studiju procene uticaja na životnu sredinu (EIA). Ovo predstavlja ključnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!