Prošle nedelje, francuski razvojni investitor u obnovljive izvore energije Voltalia zvanično je puštio u rad solarnu elektranu Karavasta, najveću solarnu instalaciju u Albaniji i Zapadnom Balkanu, sa ukupnim kapacitetom od 140 MW. Ovaj projekat predstavlja značajan korak u naporima Albanije da diverzifikuje svoje izvore energije i poveća domaću proizvodnu kapacitetu.
Ovaj uspeh deo je šire transformacije energetske sektora Albanije, koja je doživela talas novih projekata koji privlače vodeće evropske kompanije. Voltalia je među ključnim igračima u ovom procesu, a njeno učešće smatra se jakim pokazateljem rastuće zainteresovanosti stranih investitora za ovu zemlju.
Solarna elektrana donosi brojne koristi. To je najveća fotonaponska elektrana na Balkanu i postavila je referentnu cenu energije koja se i dalje ističe u izveštajima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). Albanija je kontinuirano dobijala podršku EBRD-a u jačanju svojih kapaciteta za obnovljive izvore energije. Voltaliin projekat često se citira kao model za uspešne strane investicije u Albaniji. Kompanija takođe razvija još jednu veliku solarnu elektranu u Spitalleu, što potvrđuje njen dugoročni angažman u zemlji.
Trenutno, solarna energija čini oko 10 procenata proizvodnje električne energije u Albaniji. Vlada ima cilj da ovaj udeo poveća na 30 procenata do 2030. godine.
Energetska strategija Albanije ima za cilj jačanje energetske sigurnosti, pretvaranje zemlje iz neto uvoznika u neto izvoznika električne energije do 2030. godine, kao i poboljšanje kvaliteta usluga i pristupačnosti za građane.
Pored diversifikacije izvora energije, Albanija se takođe fokusira na poboljšanje interkonekcija sa susednim zemljama i Evropskom unijom. Ova strategija podržava veću integraciju u evropski energetski tržište i povećava otpornost nacionalne mreže.
Solarna elektrana Karavasta sa kapacitetom od 140 MW započela je probnu operaciju u decembru 2023. godine. U 2024. godini, proizvela je ukupno 258 GWh električne energije. Polovina ovog proizvodnog učinka snabdeva operatora za distribuciju električne energije u Albaniji (OSHEE) na osnovu 15-godišnjeg ugovora o kupovini energije, dok se preostala polovina prodaje privatnim operatorima kroz dugoročne ugovore.