Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaAlbanija: Projekat vetroparka...

Albanija: Projekat vetroparka od 234 MW proglašen za stratešku investiciju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Biopower Green Energy i Marseglia Group dobili su status strateške investicije u Albaniji za projekte dva vetroparka ukupne vrednosti 244 miliona evra. Kompanije nameravaju da instaliraju vetroturbine sa kombinovanim kapacitetom od 234 MW.

Prema podacima albanskog Ministarstva za infrastrukturu i energetiku i Regulatorne agencije za energetiku, u Albaniji su trenutno u razvoju vetroelektrane ukupne snage 373,1 MW. Zemlja još uvek nema instaliranu ni jednu vetroturbinu.

Albanska agencija za razvoj odlučila je prošle godine da projekat vetra snage 234 MW proglasi strateškom investicijom. Programeri sa ovim statusom dobijaju pristup programima podrške i administrativnu pomoć, posebno kod eksproprijacije zemljišta.

Programeri projekta su Biopower Green Energy i Marseglia Group, a vetroturbine će biti postavljene u mesti Lezi na severozapadu zemlje, u blizini Jadranskog mora.

Projekat vredan 244 miliona evra sastoji se od 39 turbina, navodi se u ranijim izveštajima. Marseglia, sa sedištem u Veroni, u Italiji, lansirala je projekat 2008. godine.

Jedinice BPGE1 (114 MW) i BPGE2 (120 MW) trebale bi da budu izgrađene na grebenima dve planine, na površini od ukupno 100 hektara. Predviđeno je da prvi vetropark bude postavljen u blizini Shengjina na nadmorskoj visini od 241 do 545 metara. Drugi vetropark je planiran na lokaciji uz obalu na 200 do 350 metara nadmorske visine.

Drugi najveći planirani projekat, snage 69,3 MW, u vlasništvu kompanije EU Green Energy, trebao bi da se gradi na jugu zemlje u mestu Dropul.

Na listi je i pet projekata kapaciteta po 10 MW, kao i šest projekata po 3 MW. 

Procedura dobijanja dozvole za projekte snage do 3 MW je mnogo jednostavnija jer je za njih potreban samo potpis ministra. Prema važećoj odluci regulatora, oni bi imali pravo na povlašćenu tarifu od 76 evra po MWh.

Za narednu godinu valada u Tirani priprema aukciju za vetar sa kvotom od 100 MW, a ona bi mogla biti povećana na 150 MW. 

Izvor: balkangreenenergynews.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Albanija odobrila solarnu elektranu snage 62 MW pod vođstvom turske kompanije Fortis Energy

Albanska vlada odobrila je izgradnju solarne elektrane snage 62 MW u selu Tac Larte, koje se nalazi u jugoistočnom delu zemlje. Projekat će razvijati turska kompanija za obnovljive izvore energije Fortis Energy, što predstavlja još jedan korak u naporima...

Albanija nastavlja skupi uvoz električne energije zbog suše i visokih temperatura

Visoke temperature i dugotrajni nedostatak padavina primorali su Albansku elektroprivredu (KESH) da ponovo kupuje električnu energiju na međunarodnom tržištu. Tokom protekle dve nedelje, KESH je organizovao četiri aukcije i potrošio ukupno 14 miliona evra kako bi zadovoljio domaće potrebe...

Albanija među najskupljim zemljama sveta po ceni goriva uprkos rekordnom uvozu

Albanija se trenutno nalazi na sedmom mestu među najskupljim zemljama na svetu po ceni nafte. Sa cenom goriva koja prelazi 2 dolara po litru, ona se izdvaja kao daleko najskuplja zemlja u regionu Zapadnog Balkana. Srbija zauzima drugo mesto...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!