Mreža tajanstvenih ofšor kompanija povezuje energetskog mogula Vojina Lazarevića i biznismena Damira Fazlića u smelom pokušaju da Albaniju pretvore u centar za skladištenje gasnih škriljaca iz Amerike, otkriva BIRN.
Istraga protiv bosanskog biznismena Damira Fazlića o navodnom pranju novca prekinuta je pošto albanski istražitelji nisu uspeli da razmrse mrežu ofšor kompanija koje ga snabdevaju novcem.
Međutim, Balkanska istraživačka mreža (BIRN) uspela je da uđe u trag 2,5 miliona evra koji su prebačeni na Fazlićev račun radi kupovine zemljišta u Albaniji za ofšor imperiju srpkog energetskog tajkuna Vojina Lazarevića.
Otkrivamo i da je kontroverzni duo uložio dodatnih 30 miliona evra u lokaciju u Porto Romanu u blizini Drača, kao i da sada traže investitore za izgradnju ogromnog naftnog terminala i skladišta za gasne škriljce iz SAD.
Fazlić je izjavio za BIRN da je među potencijalnim investitorima i Vesli Klark, bivši komandant NATO, koji je povezan sa nizom kanadskih i američkih energetskih firmi.
Veza sa Lazarevićem
Vojin Lazarević posluje uglavnom preko ofšor zemalja. | Fotografija: Beta
Albansko tužilaštvo je 2008. godine pokrenulo istragu protiv Fazlića, zbog sumnje da je bio umešan u pranje miliona evra kroz niz sumnjivih kupoprodaja zemljišta, uz posredovanje ćerke tadašnjeg albanskog premijera Saljija Beriše.
Korišćenje ofšor firmi, zaobilaženje bankarskog sistema kroz kupovine u gotovini, kupovina zemljišta od lokalnih meštana i preprodaja za veće sume novca između posrednika i Fazlića – sve je to bio znak za uzbunu za istražitelje u Albaniji koji se bave pranjem novca.
Međutim, slučaj je odbačen 2009. godine, pre nego što je tužilaštvo otkrilo poreklo novca i pre nego što su mogli da odluče da li je potrebna dodatna istraga, pošto su ignorisani njihovi zahtevi za informacijama sa Kipra i iz BiH. Fazlić, blizak saradnik bivšeg premijera Beriše, tvrdi da nije kriv za sve što mu se stavlja na teret.
U mutnom svetu ofšor rajeva, pravi vlasnici se retko pojavljuju u zvaničnim dokumentima zahvaljujući armiji “fiktivnih firmi” [shell companies], advokata i zastupnika.
Isto važi i za Fazlića i Lazarevića, koji koriste veliki broj pravnih metoda da sakriju svoje bogatstvo i vlasništvo nad kompanijom.
Uprkos brojnim glasinama, nijedan od njih nije priznao da su međusobno sarađivali. Fazlić je čak otišao tako daleko da je u intervjuu iz 2008. negirao bilo kakvu umešanost u Lazarevićevu holding kompaniju Rudnap.
Uz pomoć zvaničnih dokumenta kompanije od Moskve do Kipra i podataka iz 1,000 strana sudskih materijala, naše istraživanje pokazuje kako se novac kretao iz ofšor rajeva, uključujući Sent Vinsent i Grenadine, preko Švajcarske do Albanije, a radi kupovine zemlje za velike energetske projekte.
Nekretnine, u vlasništvu dve fiktivne firme registrovane u Tirani, ponovo su prebačene u ofšor zonu na Kipru u nizu transakcija, koje su sakrile pravo vlasništvo.
Neuobičajeno, Fazlić i Lazarević se pojavljju kao zajednički vlasnici jedne kompanije sa sedištem na Kipru Poligraf Invests Ltd ( Poligraf Invests Ltd).
Kompanija je imala akcije u “Petrol Slovenija Tirana Holsejl” (Petrol Slovenia Tirana Wholesale), koja je 55 odsto u posedu Petrola dd, najveće energetske kompanije u Sloveniji. Ostatak je u vlasništvu Fazlićeve i Lazarevićeve firme Poligraf Invests Ltd.
Arhiva “Petrol Slovenija Tirana Holsejl” pokazuje da je firma planirala da kupi ili izgradi postrojenja za gas i naftu i da je bila raspoložena da investira u Fazlićeve posede u Porto Romanu, ali je likvidirana 2011. godine.
Fazlić se isto tako i zvanično deklarisao kao vlasnik dve fiktivne firme u Albaniji – Kraun Akvizišns (Crown Acquisition) i Alfa Shpk (Alpha Shpk), što je odluka zbog koje, kako kaže, sada žali.
U eksluzivnom intervjuu BIRN-u, on je rekao da kada to posmatra iz ove perspective, voleo bi da je bolje sakrio svoju umešanost angažovanjem advokata pri kupovini zemljišta.
“Uradio bih to tako da vi nemate pojma gde je početak, a gde kraj. Uradio bih to tako da nemate ideju odakle je došao novac.”
Neregularni poslovi sa zemljištem
Tužilaštvo je u oktobru 2008. godine otvorilo istragu o navodnom pranju novca, nakon što su se pojavili detalji o prodaji Fazlićeve firme Kraun Akvizišns kiparskoj firmi Altarija Risrč Limited (Altaria Research Limited), koja je registrovana kroz niz posrednika blisko povezanih sa Lazarevićem.
Altarija Risrč je platila 1,75 milliona evra, iako albanska firma nije registrovana kod poreskih organa i nije bila aktivna.
Istražitelji su kasnije otkrili da je potpuno neprimetno kupila devet hektara zemlje, vredne 1,35 miliona evra, kroz niz gotovinskih transakcija, koristeći sredstva koja su deponovana na Fazlićev lični bankovni račun u poreskim rajevima.
BIRN je otkrio da je 1,5 miliona evra usmereno na Fazlićev privatni račun iz Pluto Internešenela (Pluto International), firme sa sedištem na Sent Vinsentu i Grenadinima, poreskom raju Kariba. Novac je povučen u kešu za kupovinu devet hektara zemlje.
Pluto Internešenel je u vlasništvu Vojina Lazarevića, osmog najbogatijeg srpskog biznismena koji, prema zvaničnim podacima Centralne banke Rusije, poseduje imovinu i novac u iznosu većem od 170 miliona evra. Ta informacija je ranije otkrivena, jer je Pluto Internešenel delom vlasnik ruske banke Euroaksis.
Pluto Internešenel je 2004. godine odigrao ključnu ulogu u kontroverznom preuzimanju Nacionalne štedionice Srbije, koja je trenutno pod istragom zbog korupcije. Tužilaštvo je nedavno ispitalo i bivšeg ministra finansija i guvernera Narodne banke Srbije Mlađana Dinkića, ali nije spominjalo Lazarevića.
Dodatnih 950,000 evra na Fazlićev lični račun 2007. godine deponovala je kompanija Ajrongold Servises Limited (Irongold Services Limited), koja je u vlasništvu Lazarevića preko rezličitih ofšor subjekata, uključujući i Pluto Internešenel.
Novac iz Ajrongold Servises u kešu je povukla Fazlićeva advokatica Flutura Kola, kako bi kupila još pet hektara zemljišta u Porto Romanu za njegovu firmu Alfa Shpk.
BIRN nije pronašao dokaze da su Lazarevićeve investicije bile nezakonite, a srpski energetski tajkun nikada nije ispitan o poreklu sredstava niti zašto je odabrao da na taj način Fazliću prebaci novac, jer je albansko tužilaštvo odbacilo slučaj.
Upitna prodaja
Fazlić je Kraun Akvizišns, koji je posedovao zemlju vrednu 1,3 miliona evra, prodao kompaniji Altarija Risrč za 1,75 miliona evra.
U jedinom televizijskom intervjuu nakon izbijanja afere, Fazlić je na televiziji Klan, inače pro Berišinom mediju, u oktobru 2008. rekao da je posedovao firmu na Kipru, a da je prodao kako bi mogao da reorganizuje svoju imovinu. Cena je, kako je rekao, tačno odslikavala “bilans kompanije”, te nije ostvario profit.
Međutim, prema zvaničnim dokumentima do kojih je došao BIRN, on je tokom istrage tužilaštva 2009. godine promenio stav i odbio da otkrije ko je vlasnik firme Altarija Risrč Limited.
“Sa Altarijom imamo zajedničke projekte, naročitu u sektoru nekretnina”, rekao je on i dodao: “Ne mogu vam reći ko su vlasnici ove kompanije, zato što sa njima imam poslovne planove i plašim se konkurencije.”
Altarija Risrč je jedini vlasnik Rudnap grupe, Lazarevićeve holding kompanije koja objedinjuje mnogo kompanija sa godišnjim obrtom od 600 miliona evra. Najprofitabilniji ogranak jeste kontoverzni energetski sektor na Balkanu, koji je preplavljen optužbama za korupciju.
Dok je vlasništvo nad kompanijom Altarija Risrč sakriveno kroz seriju ofšor kompanija, nema sumnje da je kontrola nad Rudnap grupom i Altarijom Risrč u Lazarevićevim rukama.
Nakon prodaje Kraun Akvizišns, Fazlić, Lazarević i Sandra Berberović, izvršna direktorka Rudnap grupe, postali su članovi nadzornog odbora.
Uprkos tome, u istom intervjuu televiziji Klan, Fazlić je negirao bilo kakve veze sa Rudnapom. On je naglasio da nema “apsolutno nikakve kontakte ili finansijske interese sa Rudnapom”.
Fazlić je bio više otvoren o svojim vezama sa Lazarevićem kada je ovog juna govorio za BIRN, u prvom intervjuu u poslednjih sedam godina.
Fazlić negirao veze sa Lazarevićem “pod prinudom”
Damir Fazlić u intervjuu za BIRN rekao je da je vlanik 50 odsto investicija kompanije Altaria Risrč u Albaniji. | Fotografija: Club de Madric/Flickr
Kada su mu predočene detaljne informacije o kompaniji dobijene sa Kipra, on je priznao da su nakon prodaje on i Lazarević postali vlasnici Kraun Akvizšnsa i Alfe u odnosu “50-50”.
On je izjavio i da je 2008. godine “pod prinudom” rekao da je Altaria Risrč “njegova kompanija”. Taj intervju je, inače, snimljen pošto je stigao u Tiranu, jer je Beriša tražio da odgovori na brojne kritike.
Nakon sletanja, ispostavilo se da je istraga o pranju novca već pokrenuta i Fazlić je tražen zbog ispitivanja.
Fazlić je rekao da su on i Lazarević suvlasnici Kraun akvizišnsa i Alfa Shpk, ali da nije povezan sa drugim Lazarevićevim firmama, uključujući unosni sektor trgovine energijom.
Rudnap je tokom protekle decenije obezbedio desetine miliona evra od tendera finansiranih od novca poreskih obveznika za prodaju struje Albaniji. BIRN otkriva da su istražitelji tužilaštva u okviru ranije istrage pranja novca zaplenili i dokumenta u vezi sa tim poslovima.
Fazlić je povezan sa još jednom firmom, Rudnap konstrakšn Albanija (Rudnap Construction Albania), koja je prema računima koje je dobio BIRN, obavljala određene poslove u njegovoj luci u Porto Romanu.
Međutim, Fazlić tvrdi da nikada nije radio niti lobirao za Rudnap, bez obzira na bliske veze sa kompanijom i to što je njen vlasnik Srbin.
“Nisam imao nikakve veze sa tim, nikakve”, Fazlić je rekao za BIRN. “Da li ga [Lazarevića] znam? Da. Da li je moj prijatelj? Da. Ali [mi imamo] jednu zajedničku investiciju i to su Kraun i Alfa.”
Gasni škriljci i Vesli Klark
Vesli Klark i supruga Damira Fazlića, Amra, u Aspenu. | Fotografija: Facebook
Fazlić i Lazarević sada traže novog poslovnog partnera, koji bi investirao 30 miliona evra u skladište za gorivo u Porto Romanu, pošto se prvobitni investitor povukao.
Mekenzi, jedna od najvećih konsultantskih firmi, angažovana je da pomogne u potrazi za investitorom.
BIRN otkriva da je Fazlić razgovarao i sa dobro poznatim američkim generalom Veslijem Klarkom o investiranju u centar za skladištenje gasnih škriljaca u Albaniji.
Fazlić je rekao: “Postoji velika potreba za tim [skladištem za gorivo]. To će stabilizovati snabdevanje [gorivom] u Albaniji i zato što je moj projekat tako veliki, biće u stanju da samostalno snabdeva 50 odsto, odnosno polovinu tržišta.”
On je dodao da namerava da iskoristi bliske veze u Vašingtonu za svoj drugi projekat.
“Druga stvar koju želim da uradim jeste da u Albaniji napravim centar za TPG [tečni prirodni gas] iz Amerike”, rekao je Fazlić za BIRN.
“Pregovaram sa nekoliko potencijalnih partnera iz SAD, zato što sada u SAD i svuda u svetu sve zavisi od politike.”
“Politički, oni bi voleli da budu prisutni na tom tržištu, očigledno kako Rusija ne bi imala veliki uticaj.”
Fazlić je rekao i da je pričao sa Veslijem Klarkom, koji je u Tirani i u Prištini veoma uticajna figura, zbog njegove funckije glavnog komandanta NATO, odnosno uloge u odbrani Albanaca tokom sukoba na Kosovu.
“Vesli je neko sa kim sam sarađivao i dalje sarađujem”, rekao je Fazlić. “Tamo nemam partnera, ali pregovaram sa ljudima i da, razgovarao sam sa Veslijem, zato što je on u upravnom odboru jedne od kompanija koja bi to mogla da uradi.”
Tako da, sa Fazlićevom pozamašnom listom kontakata i Lazarevićevim bogatstvom, retko ko bi odbacio tako smeo biznis plan.
Izvor BalkanInsight