Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaAlbanija je izradila...

Albanija je izradila značajan nacrt zakona koji ima za cilj poboljšanje energetske efikasnosti zgrada i promociju održivosti

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Albanski nacrt zakona o energetskoj efikasnosti zgrada predstavlja značajan korak ka usklađivanju sa klimatskim ciljevima Evropske unije i unapređenju održivosti u energetskom i građevinskom sektoru. Zakon zahteva da nove i renovirane zgrade ispune stroge standarde energetske efikasnosti, sa ciljem postizanja nula-emisije ili gotovo nula-emisije. Ključni elementi zakona su:

Standardi energetske efikasnosti: Počevši od 2026. godine, sve nove zgrade i renoviranja moraju da zadovolje standarde energetske efikasnosti koji smanjuju emisiju gasova sa efektom staklene bašte. Do 2027. godine, sve nove javne zgrade moraju biti bez emisija, a do 2030. godine ovaj zahtev važiće za sve nove zgrade.

Upotreba obnovljivih izvora energije: Nove zgrade biće obavezane da koriste obnovljive izvore energije, uključujući solarne panele, sisteme kogeneracije, toplotne pumpe i sisteme daljinskog grejanja i hlađenja. Ove mere su usmerene na smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva i podsticanje održivih građevinskih praksi.

Energetska efikasnost: Zakon stavlja naglasak na poboljšanje energetske efikasnosti, što može dovesti do značajnih ušteda energije i smanjenja troškova za potrošače, kao i smanjenja emisije ugljen-dioksida. Cilj je da se zgrade učine energetski efikasnijim u celini, što će koristiti kako javnom, tako i privatnom sektoru.

Infrastruktura za električna vozila: Nove zgrade koje nisu stambene, kao i one koje se značajno renoviraju, moraće da uključe infrastrukturu za punjače električnih vozila i mesta za bicikle. Ova odredba ima za cilj dalji smanjenje emisije ugljen-dioksida i promociju čistijih, održivijih vidova transporta.

Kvalitet unutrašnjeg vazduha: Zakon obavezuje instalaciju uređaja za praćenje kvaliteta unutrašnjeg vazduha u novim i renoviranim zgradama, čime se poboljšavaju uslovi za život i rad stanovnika i zaposlenih.

Sertifikati energetske efikasnosti: Javne zgrade biće obavezane da na vidljivom mestu postave sertifikat energetske efikasnosti, čime se povećava transparentnost i podstiče efikasnost u korišćenju energije među građanima.

Ciljevi zakona

Klimatski ciljevi: Zakon je dizajniran da pomogne Albaniji da ispuni svoje klimatske ciljeve smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene bašte iz sektora zgrada, koji je jedan od najvećih potrošača energije i izvora emisije gasova.

Održivi razvoj: Promovisanjem korišćenja obnovljivih izvora energije i energetski efikasnih tehnologija, zakon podržava dugoročnu održivost kako u energetskom, tako i u građevinskom sektoru.

Usklađenost sa EU: Novi propisi Albanije usklađeni su sa standardima energetske efikasnosti Evropske unije, što će omogućiti zemlji da krene putem izgradnje ekološki prihvatljivijih zgrada i održivijeg budućeg razvoja.

Nacrt zakona je trenutno otvoren za javnu raspravu, a kada bude usvojen, značajno će transformisati energetski pejzaž Albanije i doprineti ciljevima klimatske otpornosti i održivosti zemlje.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Albanija: KESH sarađuje sa AFD na modernizaciji hidroelektrana na reci Drim

Državna energetska kompanija Albanije, KESH, potpisala je sporazum o saradnji sa Francuskom agencijom za razvoj (AFD) za tehničku pomoć u vrednosti od 800.000 evra. Ova pomoć ima za cilj da podrži unapređenje operativnih procesa i nadzora nad tri glavne...

Albanija: Solarni park Karavasta pokreće obnovljivu budućnost

Prošle nedelje, francuski razvojni investitor u obnovljive izvore energije Voltalia zvanično je puštio u rad solarnu elektranu Karavasta, najveću solarnu instalaciju u Albaniji i Zapadnom Balkanu, sa ukupnim kapacitetom od 140 MW. Ovaj projekat predstavlja značajan korak u naporima...

Albanija: ALPEX izveštava o 96 GWh trgovane električne energije na tržištu za sledeći dan u martu

Albanska elektroenergetska berza, ALPEX, saopštila je da je u martu 2025. godine na njenom tržištu za sledeći dan trgovano ukupno 96 gigavat-časova (GWh) električne energije. To predstavlja porast od 16,1% u odnosu na februar, ali pad od 25,4% u...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!