Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaAlbanija: Javne energetske...

Albanija: Javne energetske kompanije zadužene za 28 miliona evra u januaru

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Albanske javne kompanije u energetskom sektoru – KESH, OSHEE i OST – nastavile su da pozajmljuju velike iznose od banaka za održavnje likvidnosti i u 2022. godini.

Podaci Centralne banke Albanije pokazuju da su u januaru javne kompanije podigle nove kredite u iznosu od 3,4 milijarde leka, odnosno blizu 28 miliona evra. Detaljni podaci pokazuju da se uglavnom radi o kratkoročnim finansijskim linijama u vidu prekoračenja. Oko 80% iznosa kredita indeksirano je u evrima, a ostatak u nacionalnoj valuti.

Smatra se da je nastavak visokog zaduživanja javnih energetskih kompanija i na početku ove godine povezan sa masivnom uvozom električne energije. 

Nepovoljni hidrološki uslovi negativno su uticali na domaću proizvodnju i povećali potrebu za uvozom električne energije. 

S druge strane, cene na slobodnom tržištu su rasle po visokim stopama, čineći uvoz skupljim, a potrebu za dadatim finansiranjem iz bankarskog sektora još većom.

U periodu novembar 2021 – januar 2022. godine, kompanije u okviru OSHEE grupe su podigle ukupno oko 14 milijardi leka (11,4 miliona evra) novih kredita. Ovi krediti su pokriveni garancijama albanske vlade. 

Zbog nasleđenih istorijskih problema i velikih rizika povezanih sa njihovim poslovanje, energetske kompanije ne mogu da podignu kredite bez obezbeđivanja garancija od strane albanske vlade. 

Međutim, državna garancija je i način za ublažavanje rizika i omogućavanje nižih kamatnih stopa na kredite. 

Podaci Ministarstva finansija i privrede pokazuju da su garancije u korist Operatora distribucije i pružaoca univerzalne usluge dovele do snažnog povećanja budžetskih garancija u poslednjem kvartalu 2021. godine, dovodeći ih na ukupno 23,4 milijarde leka (191 milion evra). To je za 65% više u odnosu na treći kvartal i za 76% više u poređenju sa četvrtim kvartalom 2020. godine.

Zaduživanje u stranoj valuti omogućilo je bankama da plasiraju deo slobodnih sredstava sa zadovoljavajućim prinosom i niskim rizikom. Delimično, odluka o direktnom zaduživanju u evrima omogućila je da se izbegne pritisak na kurs leka.

Međutim, ovi pritisci su se značajno osetili početkom marta, kada su kupovine velikih deviznih iznosa od strane energetskih kompanija dovele do snažne apresijacije evra. Kurs se stabilizovao tek nakon intervencije Centralne banke na tržištu.

Izvor: monitor.al

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Albanija odobrila solarnu elektranu snage 62 MW pod vođstvom turske kompanije Fortis Energy

Albanska vlada odobrila je izgradnju solarne elektrane snage 62 MW u selu Tac Larte, koje se nalazi u jugoistočnom delu zemlje. Projekat će razvijati turska kompanija za obnovljive izvore energije Fortis Energy, što predstavlja još jedan korak u naporima...

Albanija nastavlja skupi uvoz električne energije zbog suše i visokih temperatura

Visoke temperature i dugotrajni nedostatak padavina primorali su Albansku elektroprivredu (KESH) da ponovo kupuje električnu energiju na međunarodnom tržištu. Tokom protekle dve nedelje, KESH je organizovao četiri aukcije i potrošio ukupno 14 miliona evra kako bi zadovoljio domaće potrebe...

Albanija među najskupljim zemljama sveta po ceni goriva uprkos rekordnom uvozu

Albanija se trenutno nalazi na sedmom mestu među najskupljim zemljama na svetu po ceni nafte. Sa cenom goriva koja prelazi 2 dolara po litru, ona se izdvaja kao daleko najskuplja zemlja u regionu Zapadnog Balkana. Srbija zauzima drugo mesto...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!