U strateškom dokumentu o klimi i energetici, koji je objavila albanska vlada u cilju konsultacija sa zainteresovanim stranama, ističe se namera da koncesija za elektranu Vlora ostane na snazi.
Naime, koncesija nije dodeljna na tenderu koji je ranije rasisalo Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku, iako se u ranim fazama govorilo o velikom broju zainteresovanih kompanija.
Kako se navodi u dokumentu, puštanje u rad elektrane je prioritet u obezbeđivanju energetske sigurnosti. Albanija je duboko zavisna od hidroenergije, što rezultira visokim troškovima uvoza za pokrivanje potrošnje električne energije.
U tom kontekstu, u dokumentu se ističe da treba izdati koncesiju za elektranu koja bi pokrila 20 odsto energetskog deficita zemlje.
TE Vlora bi trebala da radi na gas, što je omogućeno puštanjem u rad gasovoda TAP, ali Albanija morato da uzme u obzir emisiju ugljenika.
Elektrana bi doprinela stabilizaciji proizvodnje električne energije tokom sušnog perioda u južnom delu Albanije. Međutim, time će se povećati potrošnju gasa, a samim tim i emisija CO2, što se mora uzeti u obzir u strateškom planiranju, prema dokumentu.
Termoelektrana Vlora je izgrađena sredstvima EBRD-a u iznosu od 40 miliona evra, EIB-a u iznosu od 40 miliona evra i finansiranjem Svetske banke u iznosu od 20,5 miliona evra, ali nikada nije puštena u rad iako je završena 2011. godine, zbog kvara na rashladnom sistemu postrojenja koji još nije otklonjen.
Izvor: monitor.al