Kako se konferencija Energy Week Wetsern Balkans približava, dnevni red konferencije obećava izuzetan uspeh. Pripremite za prvi dan EWWB-a uz najnovije informacije.
Tradicionalno, Energy Week Wetsern Balkans ima SVEČANO OTVARANJE sa pozdravnim obraćanjima vlada država Zapadnog Balkana i evropskih institucija. U 2023. godini čućemo obraćanja od strane:
- Kadri Simson, komesarka za energetiku, Evropska komisija (online)
- Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike Srbije
- Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske
- Vedran Lakić, ministar energetike, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine
- Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine
i ministri iz Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Albanije.
Ove godine sa zadovoljstvom najavljujemo novi format sesije: FIRESIDE CHAT! Pozivamo vas da pokrenete sadržajan razgovor i razgovarate o tome da li je 100% obnovljivi miks energije moguć za Zapadni Balkan zajedno sa Erikom Skotom, osnivačem i izvršnim direktorom kompanije Akuo i Alesandrom Bragonzijem, šefom regionalnog predstavništva za zapadni Balkan u EIB.
MOĆ POTREBE I ENERGETSKA BEZBEDNOST NA ZAPADNOM BALKANU
Zapadni Balkan se suočava sa kritičnim trenutkom u svojoj energetskoj tranziciji, pošto su rat u Ukrajini i energetska kriza povećali njihovu zavisnost od fosilnih goriva i podigli troškove dekarbonizacije. Region zaostaje za EU u postepenom izbacivanju uglja i prelasku na čiste izvore energije, uprkos tome što ima obilan potencijal za obnovljivu energiju i energetsku efikasnost. Energetska kriza je takođe izložila ranjivost zemalja Zapadnog Balkana spoljnim šokovima i fluktuacijama cena, kao i društvenim i ekološkim uticajima zavisnosti od uglja. Uvođenje CBAM-a od strane EU, koji će nametnuti porez na ugljenik na uvoz iz zemalja koje nemaju sličan sistem cena ugljenika, dodatno će povećati pritisak na Zapadni Balkan da uskladi svoju energetsku politiku sa klimatskim ciljevima EU.
Pridružite se našem dijalogu sa kreatorima politike i regulatorima:
- Dejan Popović, predsednik Saveta Agencije za energetiku Republike Srbije
- Branislav Prelević, predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku i vode Crne Gore
- Mile Srdanović, predsjednik Regulatorne komisije za energetiku Federacije Bosne i Hercegovine (FERK)
- Dario Nikolovski, direktor Agencije za energetiku Republike Severne Makedonije i dr.
Energy Week Western Balkans
BUDUĆNOST KOMUNALNIH PREDUZEĆA: OD KRIZE DO TRANZICIJE I ULOGA PRENOSA
Energetska kriza na Zapadnom Balkanu predstavlja ozbiljan izazov za preduzeća koja obezbeđuju električnu energiju milionima ljudi.
Jedan od ključnih aspekata obezbeđivanja sigurnosti snabdevanja i fleksibilnosti u elektroenergetskom sistemu je kombinacija tehnologija. Komunalne kompanije u regionu diverzifikuju svoje izvore energije i ulažu u projekte obnovljive energije, kao što su vetar, solarna, hidro i biomasa. Ovi projekti ne samo da smanjuju zavisnost od fosilnih goriva i smanjuju ugljični otisak, već i stvaraju nova radna mjesta i mogućnosti za lokalne zajednice.
Prihvatajući inovacije i saradnju, oni pokazuju svoju posvećenost isporučivanju sigurne, održive i pristupačne električne energije svojim kupcima. I, naravno, ulaganje u prenos će dodatno podstaći integraciju obnovljivih izvora energije.
Naši ključni govornici:
- Luka Petrović, generalni direktor, Elektroprivreda Republike Srpske (EPRS)
- Aleksandar Mijušković, predsednik Upravnog odbora Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES)
- Skerdi Drenova, generalni direktor, OST
- Jeton Mehmeti, predsednik odbora direktora, Kosovski operater prenosnog sistema i tržišta (KOSTT)
- Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalna ulaganja, Elektroprivreda BiH
Energy Week Western Balkans
IZVOR: ENERGY WEEK WESTERN BALKANS
FINANSIRANJE ZELENE TRANZICIJE
Zapadni Balkan se suočava sa dvostrukim izazovom dekarbonizacije svojih ekonomija i povećanja njihove otpornosti na klimatske promene. Da bi se to postiglo, Zapadni Balkan treba da mobiliše zeleno finansiranje iz javnih i privatnih izvora.
Neki od mogućih načina za jačanje zelenih finansija mogu uključivati:
- Razvijanje jasnog i konzistentnog političkog okvira koji je u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Pariskim sporazumom.
- Povećanje kapaciteta i svesti finansijskih institucija, regulatora i zainteresovanih strana o mogućnostima i standardima zelenog finansiranja
- Stvaranje uslova za zelene investicije, kao što je poboljšanje kvaliteta i dostupnosti podataka, smanjenje administrativnih barijera i pružanje podsticaja i garancija
- Promovisanje zelenih finansijskih proizvoda i usluga, kao što su zelene obveznice, zajmovi, fondovi i osiguranje, koji mogu privući domaće i strane investitore
- Jačanje regionalne saradnje i integracije radi iskorištavanja ekonomije obima i razmjene najboljih praksi.
Petar Mitrović iz advokatske kancelarije Karanović & Partners vodiće razgovor sa predstavnicima Green for Growth Fondacije, MIGA, Erste Group Bank, UK Ekport Finance (UKEF) i drugima.
Zvaničan veb-sajt i registracije: https://wbenergyweek.com/