Grčki sektor obnovljivih izvora energije doživeo je značajan rast u poslednjim godinama, s ukupnim ulaganjima u projekte obnovljivih izvora, infrastrukturu i unapređenje mreže koja je dostigla oko 9,5 milijardi evra u poslednjih pet godina, prema novoj analizi neprofitne think tank organizacije diaNEOsis. Međutim, sektor se suočava s ključnim izazovima, uključujući višak energije, tehničke gubitke i ograničenja kapaciteta mreže.
Jedan od najozbiljnijih problema je curenje energije, koje se javlja kada višak energije iz obnovljivih izvora ne može da se skladišti ili integriše u mrežu. U 2024. godini, Grčka je ograničila 860 GWh energije iz obnovljivih izvora zbog nedostatka kapaciteta za skladištenje, što čini 3,3% ukupne proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, više nego duplo u odnosu na količinu ograničene energije iz 2023. godine.
Tehničke neefikasnosti takođe doprinose gubicima. Izveštaj sugeriše da bi bolje dizajnirana i učestalije ažurirana mreža trafostanica mogla ublažiti ove probleme. Pored toga, gotovo 25% transformatora srednjeg i visokog napona koje upravlja DEDDIE, grčki operator distributivnog sistema, suočava se sa ograničenjima kapaciteta. Od 453 transformatora, 29 je dostiglo svoj termalni limit, 82 su premašila kapacitet kratkog spoja, a pet je dostiglo oba limita.
Trenutno, instalirani kapacitet obnovljivih izvora energije u Grčkoj iznosi 15 GW, dok je nacionalni elektroenergetski sistem dizajniran da podnese između 28 i 30 GW. Između 2019. i 2024. godine, proizvodnja energije iz obnovljivih izvora (isključujući hidroenergiju) raste prosečnom godišnjom stopom od 15,6%.
U 2024. godini, obnovljivi izvori energije pokrili su 55,3% potrebe za električnom energijom u grčkoj povezanoj mreži. Ukupna neto proizvodnja električne energije premašila je potrošnju za 307 MWh, eliminišući potrebu za uvozom. U teoriji, Grčka je čak imala mali višak, koji je iznosio 0,6% svojih potreba za električnom energijom, koji je mogao biti izvezen.