Ministarstvo energetike Rumunije i japanska kompanija Itochu potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) za razvoj hidroelektrane sa pumpnim akumulacijama Tarnita-Lapustesti, strateški važnog projekta za unapređenje stabilnosti energetskog sistema Rumunije. Projekat, koji će se nalaziti 30 kilometara severozapadno od Kluž-Napoke, ključna je komponenta nacionalne energetske strategije Rumunije i ima za cilj rešavanje energetskih disbalansa, naročito onih izazvanih promenljivom proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora.
Na Energetskom forumu Rumunija-Japan, ministar energetike Sebastian Burduja istakao je da ovo partnerstvo potvrđuje opredeljenje Rumunije da postane regionalni lider u oblasti obnovljivih i nuklearnih izvora energije. Naglasio je da će saradnja sa Japanom doneti značajnu tehnološku ekspertizu koja će ubrzati energetsku transformaciju Rumunije i pomoći u obezbeđivanju konkurentnije, sigurnije i održivije energetske budućnosti. Burduja je takođe naveo šire mogućnosti buduće saradnje, koja bi mogla obuhvatiti projekte u oblasti energetske skladištenja, proizvodnje vodonika i plavog amonijaka, eksploatacije uranijuma, hvatanja ugljen-dioksida i druge sektore koji bi uključivali milijarde evra ulaganja i stvarali hiljade novih radnih mesta.
Hidroelektrana Tarnita-Lapustesti, sa planiranom kapacitetom od 1.000 MW (četiri jedinice po 250 MW), dizajnirana je da pruži ključnu stabilnost mreže skladištenjem viška energije kada ponuda premašuje potražnju i oslobađanjem kada dođe do manjka. Ova sposobnost je naročito važna kako Rumunija povećava udeo obnovljivih izvora energije, koji su promenljivi. Elektrana će moći da funkcioniše i kao proizvođač i kao potrošač električne energije, u zavisnosti od potreba sistema, čineći je ključnim resursom za energetsku stabilnost.
Projekat je bio dugoročni prioritet u energetskoj strategiji Rumunije, koja je prvi put definisana u Nacionalnoj energetskoj strategiji 2007-2020. Vlada je takođe predstavila druge velike energetske inicijative, uključujući izgradnju jedinica 3 i 4 u nuklearnoj elektrani Cernavoda i projekat malih modularnih reaktora (SMR) u Doicesti, pozivajući japanske partnere da podele svoju naprednu tehnologiju i ekspertizu.
U 2016. godini, konzorcijum od tri kineske kompanije—China Gezhouba Group, China Huadian Engineering i Huaneng Lancang River Hydropower—predao je preliminarnu ponudu za izgradnju hidroelektrane Tarnita-Lapustesti, ali nova saradnja sa Itochu Corporation predstavlja značajan korak napred u razvoju ovog projekta.
Ovo partnerstvo sa Japanom smatra se ključnim korakom u ostvarivanju energetske sigurnosti, pristupačnih cena energije i održivog rasta Rumunije, osiguravajući da zemlja ostane konkurentna i otporna na izazove koji nastaju u evoluirajućem evropskom energetskom okruženju.