U 44. nedelji cene električne energije u Evropi pale su u odnosu na prethodnu nedelju, kao posledica nižih cena gasa i prava na emisiju CO2, kao I pada potražnje na tržištu i povećane proizvodnje energije vetra.
U regionu Jugoistočne Evrope, cena električne energije na berzama je pala na svim analiziranim tržištima, u proseku za 27%.
Hrvatska i Mađarska su zabeležile najveći procentualni pad cene od 36 odsto, dok su Grčka, Italija, Bugarska i Rumunija zabeležile pad u rasponu od 24 do 27 odsto.
Prosečne nedeljne spot cene električne energije u Centralnoj Evropi pratile su trend pada na svim tržištima tokom 44. nedelje. Sva veleprodajna tržišta električne energije u Centralnoj Evropi beleže značajan pad, pri čemu su sva tržišta ostala ispod praga od 70 evra po MWh.
Francuska je zabeležila najnižu cenu struje od 56 evra po MWh. Belgija je registrovala cenu električne energije od 60,1 evro po MWh.
U prvoj nedelji novembra, MIBEL tržište u Španiji zabeležilo je najniže cene po satu. Na ovoj berzi je od 3. do 5. novembra tokom 19 intervala registrovana cena koje je iznosila 0 evra po MWh.
Italijansko tržište je registrovalo minimalnu cenu od od 2,46 evra po MWh.
U ponedeljak, 6. novembra, od 18:00 do 19:00, nordijsko tržište dostiglo je najvišu cenu od aprila, 142,69 evra po MWh.
U regionu jugoistočne Evrope, sve zemlje su registrovale gubitke u ceni električne energije. Sva tržišta su objavila cene struje ispod 100 evra po MWh. Cene su se kretale između 68 i 96 evra po MWh, pri čemu su veleprodajne cene električne energije bile najniže u Hrvatskoj sa procekom od 68,65 evra po MWh, a sledi Turska, sa cenama električne energije od 68,8 evra po MWh.
Italijansko tržište zabeležilo je najvišu nedeljnu cenu – 95,72 evra po MWh.