Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Rekonstrukcija...

Crna Gora: Rekonstrukcija TE Pljevlja biće nastavljena u martu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Radovi na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane Pljevlja, koji su bili obustavljeni dva meseca zbog vremenskih uslova, biće nastavljeni tokom marta.

To je Vijestima kazao menadžer projekta Zoran Šljukić, pojasnivši da će sredinom marta u Termoelktranu biti dopremljen deo opreme iz Kine vrednosti oko 10 mil EUR, a da će krajem meseca početi ugradnja.

– Druga tura opreme iz Kine stićiće krajem aprila i maja, a treća do kraja avgusta – kazao je Šljukić.

Radovi na ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja počeli su 27. aprila prošle godine, a planirano je da traju do 15. oktobra 2024. kada je planirano da sva postrojenja budu puštena u probni rad.

Rekontrukciju radi konzorcijum koga čine kineska kompanija DEC International, Bemax, BBsolar i Permonte. Vrednost radova je oko 60 mil EUR bez PDV-a, od čega se 45 miliona odnosi na osnovni ugovor, a 15 miliona na adaptaciju kotla.

Dosadašnji radovi su tekli u skladu sa dinamičkim planom koji smo potpisali sa izvođačem. Imamo precizno definisane datume za sve faze i projektovanja i izvođenja radova. Po dinamičkom planu puštanje svih postrojenja u rad je 15. oktobra 2024.

Veliki zastoj u radu Termoelektrane je predviđen od 1. marta 2024. do 15. oktobra. Tada će se izvesti najveći radovi i povezivanje svih postrojenja. S obzirom na cene električne energije na tržištu, mi ćemo sa izvođačem radova pokrenuti razgovore i pokušaćemo da taj period od sedam i po meseci što je više moguće skratimo.

Elektroprivredu i državu može generalno mnogo da košta zbog neophodnosi uvoza velike količine električne energije u periodu zastoja rada TE Pljevlja – kazao je Šljukić.

Nakon puštanja u rad Termoelektrane 15. oktobra, predvođen je probni rad, tokom kojeg će se eliminisati eventualne greške i obaviti test performansi.

– Izvođač radova će morati da dokaže kroz test performansi da je ostvario ono što smo mi tražili prilikom raspisivanja tendera, za projektovanje i izvođenje radova. A to je da sva postrojenja zadovoljavaju najstrože evropske norme po pitanju emisija u dimnim gasovima – istakao je Šljukić.

Najveći benefit ekološke rekonstrukcije je izgradnja postrojenja za odsumporavanje koje će, kako tvrdi Šljukić, značajno unaprediti stanje životne sredine u Pljevljima. Navodno, emisije sumpornih oksida sa sadašnjih 6,5 hiljada miligrama će se svesti na ispod 130 miligrama.

Drugo važno postrojenje koje će se graditi je postrojenje za denitrifikaciju koje će spustiti emisiju azotnih oksida sa sadašnjih 350 i 400 miligrama na manje od 150 miligrama po metru kubnom.

– Uradićemo i postrojenje za preradu otpadnih voda. Ugradićemo i prigušivače buke tako da će se eliminisati neprijatna buka koja se javlja prilikom starta ili zastoja Termoelektrane. Uradićemo i postrojenje stalne kotlarnice koja će biti rezervni izvor za daljinsko grijanje grada – rekao je Šljukić.

Istakao je da je montaža opreme zahtevniji posao od dosadašnjih radova.

– Do sada smo uradili građevinske objekte u kojima će biti montirana mašinska i elektro oprema. Dosadašnji radovi su bili preduslov da bi se počelo sa instalacijom opreme.

Nadzor nad radovima obavlja stručni tim u kojem je 12 inžinjera.

Šljukić ističe da su poslovi na ekološkoj rekonstrukciji, koji se sad rade u TE Pljevlja, u razvijenim evropskim zemljama urađeni prije 20 ili 30 godina.

– Crna Gora nažalost kasni za Evropom, ali kada sve ovo napravimo imaćemo znatno manje zagađen vazduh. Što se tiče praškastih materija, još 2009. smo ugradili elektrofiltere koji imaju daleko bolje performanse od postrojenja koje je ugrađeno kada je puštena u rad TE 1982. Sadašnji elektrofilteri spuštaju nivo praškastih materija ispod 20 miligrama po metru kubnom.

Sign up for updates & special reports

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: EPCG prima ponude za novu turbinu u hidroelektrani Perućica za povećanje kapaciteta do 2027. godine

Državna elektroenergetska kompanija Crne Gore, EPCG, primila je dve ponude za izgradnju, isporuku, instalaciju i puštanje u rad nove turbine A8 u hidroelektrani Perućica. Prvu ponudu podneo je konzorcijum koji čine Voith Hydro iz Austrije, Končar iz Hrvatske i...

Crna Gora: Veliki projekti obnovljive energije napreduju u Koritama

U selu Korita u opštini Bijelo Polje u Crnoj Gori napreduju dva značajna projekta obnovljive energije: solarna elektrana vredna 200 miliona evra i vetropark sa instaliranim kapacitetom od 72,6 MW. Vetropark, koji razvija Vjetro park Korita, zvanično je podneo zahtev...

Crna Gora: EPCG obezbedio zajam od 25,63 miliona evra od EBRD-a za proširenje kapaciteta vetroparka Gvozd

Crnogorski državni elektroprivredni gigant EPCG dobio je saglasnost Vlade za zaduženje od 25,63 miliona evra kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) radi finansiranja druge faze vetroparka Gvozd, čime će kapacitet biti uvećan za dodatnih 21 MW. Originalna...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!