Rumunija je u nedelju, 5. februara, izvezla velike količine električne energije. Kapacitet izvoza je dostizao trećinu nacionalne proizvodnje, prema podacima Transelektrike.
Velika proizvodnja hidroelektrana i vetroelektrana omogućila je da ukupna proizvodnja u zemlji pređe prag od 9.000 MW po satu. Primera radi, u 9 sati ujutru u nedelju iznosila je čak preko 9.300 MW.
Od toga, doprinos vetroturbina je dostigao 2.700 MW, a hidroelektrana 2.400 MW po satu. Nuklearna elektrana je radila punim kapacitetom, dok su gasna postrojenja bila na 1.600 MW. Termoelektrane su radile sa manje od 1.000 MW snage. U ovom uslovima, proizvodnja električne energije je bila mnogo veća od potrošnje – ispod 6.300 MW u nedelju oko 9 časova pre podne.
U tom trenutku, izvoz električne energije dostigao je kapacitet od 3.029 MW po satu, što je ovogodišnji maksimum.
Velika proizvodnja električne energije uticala je na pad spot cena u Rumuniji i regionu. Spot cena na tržištu u Bukreštu iznosila je 108 evra po MWh, isto kao i u Bugarskoj. To je jedna od najnižih cena u Evropi, sa izuzetkom iberijskog i skandinavskog poluostrva.
Što se tiče fizičkih protoka, tokom svih 24 intervala električna energije teče iz rumunske u mađarsku i bugarsku mrežu.
Maksimalan izvoz na rumunsko-mađarskoj granici dostignut je u 23 časa, sa izvozom od 2.433 MW, a na granici sa Bugarskom u 17 časova – sa 1.558 MW.
Rumunija je u trećoj i četvrtoj nedelji januara bila vodeći izvoznik električne energije u regionu, sa neto izvozom od 258 GWh, odnosno 263 GWh.